Lago-Naki kayak merkezi projesi Rusya’nın ekolojik haritasındaki yeni sıcak nokta olabilir

Rusya Doğal Kaynak Bakanlığı, Kafkas Biosfer Rezervi hakkındaki kararnameyle ilgili kamuoyu tartışmasını tamamladı.

Belgede, Lago-Naki Biosfer Rezervlerinde bulununan, Abdzakh dağı yamaçlarında Suhoy-Kurjıps nehri civarlarında inşaat yapılmasına izin verildi.

Uzun suredir bölgede inşaat planları yapan Adıge Cumhuriyeti yönetiminin elini kolaylaştıran bir adım böylece atılmış oldu.

Belirtmek gerekirse, Fişt-Oşten dağ silselerinde (Fiş-Oşten, Pşeha-Su dağlarını içeriyor.) ticari amaçla inşaat yapmak yasaktı. Bu bölgede sadece ekolojik ve bilimsel araştırma yapılması için inşaat izni var.

Adıge Cumhuriyeti yöneticilerinin inşaat planlarını Putin’e mektup ile iletilmesi üzere çevrecilerin endişeleri körüklendi.

Güney Rusya’daki bilim insanları bu bölgedeki inşaatın 1978 yılından beri UNESCO uluslararası Biosfer Rezervi ağının bir parçası olan Kafkas rezervlerinin statüsüne son vereceğinden eminler.

Adıge Cumhuriyeti başkanı Murat Kumpilov için kayak merkezi projesi bir peri masalı gibi. Kumpılov’un daha önce açıkladığı üzere inşaat 23 milyar rubleye mal olacak.

Kumpılov’un tesisin inşa edeceğinden hiçbir şüphesi yok: Maykop’ta uluslararası bir havaalanı inşası için Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Dimitry Çernişenko’dan kaynak talep etti. Eğer Lago-Naki’de planlanan kayak tesisi tamamlanırsa karayolların turist akışıyla tamamen işlevsiz kalabileceği söyleniyor.

photo 1
Lago-Naki biyosfer test sahasının yeni planı
Yapımı planlanan kayak tesisi noktası sarı renkle belirtilmiştir.

Kaynak : Аналитический центр – akcent.site

Çeviri : Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img