Kuzey Kafkasya sağlıklı yaşamda zirvede

Kuzey Kafkasya’nın dört bölgesi, sağlıklı bir yaşam tarzına bağlılık derecelendirmesinde zirvede yer aldı.

Dağıstan, Çeçenistan, Kabardey-Balkarya ve Adıge Cumhuriyetleri, halk arasında sağlıklı bir yaşam tarzının popüler olduğu bölgeler arasında lider oldular. RIA derecelendirme kuruluşuna göre, Kuzey Kafkasya temsilcileri altıncı kez bu bu alanda lider pozisyonunda.

Derecelendirme sekiz göstergeye dayanmaktadır: spor yapan nüfusun oranı, tütün ve alkol tüketiminin oranı, alkol veya uyuşturucu etkisi altındayken işlenen suçların sayısı, alkole bağlı ölüm oranı ve tehlikeli çalışma koşullarında çalışanların oranı.

100 puan üzerinden yapılan derecelendirmede, Dağıstan Cumhuriyeti konumunu dört puan artırdı ve 98.4 puanla derecelendirmenin ilk sırasında yer aldı. Çeçenistan Cumhuriyeti 94.6 puan ile ikinci oldu. Üçüncü sırada 86.2 puan ile Kabardey-Balkarya Cumhuriyeti yer alırken, Adıge Cumhuriyeti 84.4 puan ile dördüncü sırada yerini aldı.

İlk on “en sağlıklı” bölge derecelendirmesinde ayrıca Kalmıkya Cumhuriyeti 81.1 puan ve Krasnodar Bölgesi de 80.9 puan ile sıralamada yer aldı.

Uzmanlara göre, yaşam tarzındaki en belirgin iyileşme +11.8 puanlık artış ile Karaçay-Çerkesya Cumhuriyetinde gerçekleşti. Karaçay-Çerkesya sakinleri tütün tüketimini azalttı ve daha sık spor yapmaya başladı.

Kaynak : Kavkaz-Uzel, Kavkaz-Realii, Sovetskaya Adygea

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img