Krasnodar’daki “SSCB Vatandaşları Konseyi” aşırılıkçı bir örgüt olarak tanındı

Bugün Krasnodar Prikubansky Bölge Mahkemesi, SSCB Vatandaşlar Konseyi’nin kayıt dışı ve aşırılıkçı bir örgüt olarak kabul etti ve faaliyetlerini yasakladı. Buna ek olarak, Kuban “SSCB Vatandaşları Konseyi” lideri Marina Melihova, aşırılık yanlısı faaliyetler ve halka açık yaptığı çağrılardan suçlu bulundu ve 3,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme, SSCB Vatandaşlar Konseyi’nin amacının “Rusya Federasyonu’nun bir devlet olarak tanınmaması, Rusya’daki hükümet organlarının gayri meşruluğu hakkında fikirleri yaymak ve ayrıca Rusya’ya karşı düşmanca eylemler çağrısında bulunmak” olduğunu belirtiyor.

Melehova ile ilgili olarak mahkeme, “bir grup insanın idari binada toplandığı ve mevcut hükümetin istifası hakkında slogan attığı Rusya’daki anayasal sistemin temellerinde şiddetli bir değişiklik çağrıları da dahil olmak üzere bir dizi video kaydedildiğini tespit etti. Bu videolar yetkililer ve katılımcılar tarafından kaydedildi ve internette paylaşıldı.” tespitinde bulundu.

Ülkenin farklı bölgelerinde “SSCB Vatandaşları Konseyi” hareketi var. Katılımcıları, SSCB’nin dağılmasının ve Rusya Federasyonu’nun kurulmasının yasadışı olduğuna inanıyor.

Kaynak : Кавказ.Реалии

Çeviri : Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img