Ana Sayfa Dünya-Diaspora Kocaeli’de Cahar Dudayev parkı açıldı, Kadırov Grozni’de Abdullah Öcalan parkı açmakla tehdit etti

Kocaeli’de Cahar Dudayev parkı açıldı, Kadırov Grozni’de Abdullah Öcalan parkı açmakla tehdit etti

0
Kocaeli’de Cahar Dudayev parkı açıldı, Kadırov Grozni’de Abdullah Öcalan parkı açmakla tehdit etti

Çeçenya lideri Ramzan Kadırov, Türk makamlarını terörü örtbas etmekle suçlayarak eleştirdi. Kocaeli’nin Körfez ilçesinde bağımsızlığını ilan eden Çeçen Cumhuriyeti İçkerya’nın (Rusya’da terör örgütü olarak tanınan ve yasaklanan) ilk cumhurbaşkanı Cahar Dudayev’in adını taşıyan bir park açıldı.

Buna karşılık Kadırov, Kürdistan İşçi Partisi’nin (PKK) kurucusu Abdullah Öcalan’ın adını Grozni’de ölümsüzleştirmekle tehdit etti. PKK Örgütü Türkiye’de ve diğer birçok ülkede terörist bir örgüt olarak kabul ediliyor ve Öcalan İmralı adasındaki bir Türk hapishanesinde çarptırıldığı ömür boyu hapis cezasını çekiyor.

Türkiye ve Kremlin bu skandala nasıl tepki verdi?

Kadırov ne söyledi ?

Kadırov önceki gün telegram kanalından Erdoğan’a hitaben “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a açıkça sesleniyorum. Kararınızı verin! Ya teröristleri alenen destekleyen bir devlet statüsü alırsınız ya da Rusya Federasyonu ile şeffaf ve dürüst bir ilişkiyi savunursunuz.” şeklinde seslendi.

“Aksi takdirde, aranan haydutlar ve eşkıyalar Türkiye’ye sığındıkları ve binlerce sivilin ölümüne neden olan teröristlerin isimlerinin parklara verilerek etkinlikler düzenlendiği sürece, misilleme hakkını saklı tutacağız” diye tehdit etti.

Kremlin ne dedi ?

Çarşamba günü, gazeteciler Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov’dan Kadırov’un Türk makamlarına yönelik tehditleri hakkında yorum yapmasını istediler.

Peskov, “Bu, Rusya’nın bu bölgesini kontrol altına almaya çalışan teröristler tarafından başlatılan birçok savaştan sağ çıkan bölge başkanının (Kadırov’un) çok duygusal ama anlaşılır bir tepkisidir.” dedi. Peskov “Bunu yapan teröristlerden biri de bir noktada liderleri Dudayev’di.” dedi.

Peskov “Son zamanlarda maalesef Türkiye’nin bir bölgesindeki parklardan birine bu teröristin adı verildi. Elbette bu tüm Çeçenler için çok acı bir karar.” şeklinde tepki gösterdi.

Peskov, Moskova’nın diplomatik kanallardan Türk meslektaşlarına “yumuşak bir ifadeyle”, Türk şehirlerinden birinde bu tür isimleri onaylamadığımız gerçeğini çoktan “dile getirildiğini” hatırlattı. Nitekim, 15 Aralık’ta Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova konuyla ilgili olarak “Aşırılık yanlıları, teröristler, militanlar ve işbirlikçilerin adlarının anıtlaştırılmasıyla ilgili olarak ilkeli tutumumuzu biliyorsunuz. Bu tutum değişmez ve her ülke için geçerlidir.” dedi.

Türkiye’deki haberleri fark ettiniz mi?

Bölge lideri Ramzan Kadırov, Türkiye’nin Kocaeli ilinde efsanevi Çeçen lider Cahar Dudayev onuruna bir parkın açılmasına yanıt olarak PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan onuruna bir anıt dikmekle tehdit etti. Hükümet yanlısı Daily Sabah bu şekilde haber yaptı.

Yeni Şafak gazetesinin Salı günü bildirdiğine göre, Kadırov ülkeyi sert bir şekilde “teröristleri desteklemekle” suçladı. Diğer yayınlar da bu habere dikkat çekti.

Türk medyası, Türk-Rus ilişkilerine “doğrudan tehdit” ilan ettiği Çeçenya başkanının Ankara’yı dikkatli olmaya, Moskova’yı ise “aktif diplomatik adımlar atmaya” çağırdığı gerçeğine dikkat çekiyor.

Daily Sabah, Ankara’nın Moskova’dan Rus yapımı S-400 füze savunma sistemleri satın almasından bu yana, Türkiye ve Rusya’nın Suriye krizi, Güney Kafkasya ve savunma sanayii de dahil olmak üzere bölgesel meselelerde yakın ilişkiler sürdürdüğünü hatırlatıyor.

Neden Öcalan ?

Kadırov’un açıklaması “siyaseten aynalı” yanıtı, Çeçenya’nın başkenti Grozni’de Abdullah Öcalan’ın adının ölümsüzleştirilmesi ile olabilir.

Kadırov yaptığı açıklamada “Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı’na da sesleniyorum: Türk makamlarının mevcut eylemleri, yüzyıllardır gelişen Rus-Türk ilişkilerine doğrudan bir tehdittir. Buna dikkat etmeli ve bu tür tezahürlere karşı önleyici diplomatik tedbirler almalıyız.” dedi.

Türk makamları Öcalan’ı özellikle tehlikeli bir suçlu olarak görüyor ve kurduğu parti Türkiye, ABD ve bir dizi AB ülkesinde terör örgütü olarak kabul ediliyor.

Rusya’da PKK terör örgütü olarak kabul edilmiyor. Öcalan, 1998 ve 1999’da iki kez Rusya’ya geldi ve burada Rusya Liberal Demokrat Partisi lideri Vladimir Jirinovsky ile bir araya geldi ve siyasi sığınma almayı umdu.

Liberal Demokrat Parti’nin girişimiyle Devlet Duması, Öcalan’a siyasi mülteci statüsü verilmesi talebiyle Başkan Yeltsin’e bile hitap etti, ancak Rus hükümeti Türkiye ile ilişkileri karmaşıklaştırmak istemedi ve sınır dışı edilmesinde ısrar etti.

Kısa bir süre sonra Öcalan tutuklandı, Türk makamlarına teslim edildi ve ölüm cezasına çarptırıldı, ardından cezası ömür boyu hapse çevrildi.

Kaynak : BBC

Çeviri : Ğuaze

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz