Karadeniz’de Rusya-İngiltere krizi: Rusya İngiliz gemisine uyarı ateşi açtı

Rusya Savunma Bakanlığı, Karadeniz’de Rus karasularını ihlal ettiği gerekçesiyle İngiliz savaş gemisi HMS Defender’a uyarı ateşi açıldığını açıkladı. İngiltere bu açıklamayı yalanladı.

Rusya Savunma Bakanlığı, İngiliz Kraliyet Donanması’na ait HMS Defender gemisine Karadeniz’de Rusya karasularını ihlal ettiği gerekçesiyle uyarı ateşi açtı. Rusya’dan yapılan açıklamada, HMS Defender gemisinin bugün saat 11.52’de, Karadeniz’in kuzeybatısında, Kırım yakınlarındaki Fiolent Burnu yakınlarında Rusya’nın karasularını 3 kilometre ihlal ettiği belirtildi. Bir Rus savaş gemisinin İngiliz gemisine uyarı ateşi açtığı, Su-24M tipi bir Rus savaş jetinin de uyarı bombardımanı düzenlediği bilgisi verildi.

‘SİLAHLA KARŞILIK VERECEĞİMİZ KONUSUNDA UYARMIŞTIK’

Rusya Savunma Bakanlığı, İngiliz gemisinin Rus karasularını ihlal etmesi halinde ölümcül şiddet kullanılacağı konusunda uyarıldığını ancak bu uyarının dikkate alınmadığını da belirtti. Bakanlık, İngiliz gemisinin uyarı ateşi sonrası Rus karasularından çıktığı bilgisini de verdi.

HAZİRAN ORTASINDA BOĞAZLARDAN GEÇEREK KARADENİZ’E ÇIKMIŞTI

HMS Defender gemisi, haziran ortasında Boğazlardan geçerek Karadeniz’e çıkmıştı.

İNGİLTERE YALANLADI

Olayın ardından Rusya Savunma Bakanlığı’nın İngiliz askeri ataşesini çağırdığı da belirtilirken, İngiltere Savunma Bakanlığı Rusya’nın açıklamasını yalanladı. Bakanlık açıklamasında, İngiliz gemisinin Ukrayna karasularından geçiş yaptığı ve gemiye doğru ateş açılmadığı savunuldu. 

Kaynak : Duvar

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img