Karaçay-Çerkesya kuruluşunun 100. yılını kutluyor

Bugün “Nart” stadyumunda Karaçay-Çerkesya’nın kuruluşunun 100. yıl dönümü şerefine görkemli bir etkinlik gerçekleştirildi. Etkinliğe K.Kafkasya Federal Bölgesine bağlı Cumhuriyetlerin başkan ve temsilcileri, Adıge Cumhuriyeti başkanı yanı sıra Abhazya ve Güney Osetya Cumhuriyetlerinin liderleri de katıldılar.

photo 2022 09 07 17 53 32

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin adına Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi başkanı Yuri Çayka dinleyicilere hitap etti.

“Sevgili dostlar, Karaçay-Çerkesya Cumhuriyeti’nin 100. yıldönümünü kutluyorum. Anavatanınızla, burada yaşayan halkların eski orijinal kültürüyle, anavatanın tarihinde parlak sayfalar yazan birçok nesil ve başarılarıyla haklı olarak gurur duyabilirsiniz, “dedi.

Ayrıca, Rusya Federasyonu Başbakanı Mihail Mişustin, Karaçay-Çerkesya Başkanına ve bölge sakinlerine bir tebrik mesajı gönderdi.

Bununla birlikte Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi içerisinde yer alan bölge başkanları da Karaçay-Çerkesya başkanını ve sakinlerini tebrik etti.

Konuşmacıların her biri, Karaçay-Çerkesya’nın farklı milletlerin temsilcilerinin uzun yıllardır barış ve dostluk içinde yaşadığı çok uluslu bir cumhuriyet olduğunu kaydetti.

photo 2022 09 07 17 52 17 1

Karaçay-Çerkesya Cumhuriyeti başkanı Raşid Temrezov yaptığı konuşmada tüm konuklarına teşekkür etti.

“Bu yıl 100. yılını kutlayan Karaçay-Çerkesya diyarında sizleri ağırlamaktan mutluluk duyuyorum. Karaçay-Çerkesya halkları 100 yıllık uzun, parlak, bazen de zor bir yoldan geçmiştir. Bugün Rusya Federasyonu’nun tam teşekküllü bir birimiyiz. Çok fazla zorluk yaşandı. Ancak zorluklar Karaçay-Çerkesya’nın çok uluslu halkı için hiçbir zaman bir engel olmadı.” dedi.

photo 2022 09 07 17 51 45

Adıge Cumhuriyeti başkanı Murat Kumpılov ‘kardeşlik’ vurgusu yaptığı bir tebrik konuşması yaptı.

”Adigey ve Karaçay-Çerkesya birbirlerine kan bağları ile bağlıdır. Cumhuriyetlerimizin her zaman çok güçlü, gerçekten kardeşçe ilişkileri olmuştur. Ortak bir kaderle, bölgelerimizi müreffeh kılmak için ortak bir hedefle birleştik.

Daha önce olduğu gibi, Kafkas halklarının birliğinden, Rusya’nın tüm halkları arasındaki uyumdan yanayız. Bu yaklaşımı gelecekte de mutlaka sürdüreceğiz. Eminim ki cumhuriyetlerimizin dostluğu daha da büyüyecek ve güçlenecektir!

Cumhuriyetin başkanı Raşid Temrezov’u, Karaçay-Çerkesya’nın tüm sakinlerini bir kez daha tebrik ediyorum! Hepinize sağlık, esenlik, istikrar ve refah diliyorum!” dedi.

Konser programı kapsamında birçok şarkıcı sahnede yer alırken, Karaçay-Çerkesya’nın en iyi dans ve vokal grupları performanslarını sahnelediler.

Kutlama havai fişek gösterileri sona erdi.

photo 2022 09 07 21 55 17

Diasporadaki Çerkes örgütlerinden ise herhangi bir tebrik mesajı yayınlanmaması dikkatleri çekti.

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img