Karaçay-Çerkesya bilim camiası ve Çerkes halkının acı kaybı

Edebiyatçı, Uluslararası Bilimler Akademisi, Karaçay-Çerkesya Cumhuriyeti Onurlu Bilim İnsanı Filoloji doktoru, Profesör Bekij Leyla Abubekir vefat etti.

Leningrad Üniversitesi Filoloji Fakültesi’nden mezun olduktan sonra kariyerine Karaçay-Çerkesya Araştırma Enstitüsü’nde edebiyat ve folklor alanında araştırmacı olarak başladı.

O zamandan beri Leyla Bekij, Kafkasya halklarının kurgusunun gelişmesiyle ilgili sorunları incelemeye başladı.


Sovyet ve Rus edebiyat eleştirisinin gelişmesine, ulusal bir yazarlar okulunun oluşturulmasına ve Kuzey Kafkasya’dan genç bilim adamlarından oluşan bir çok kişinin eğitimine katkısı oldukça değerlidir.


Kafkasya’daki kadınlar arasında ilk doktorası olan nadir insanlardan biri olan Bekij Leyla Abubekir 200’ün üzerinde bilimsel makalenin yazarıdır.

Leyla Bekij, Rusya Yazarlar Sendikası bölge kurulu başkanlığı yaptı. Karaçay-Çerkesya cumhuriyetinde büyük bir sosyal çalışma yürüttü. O büyük bir enternasyonalistti.


Yerli edebiyatın, kültürün ve sanatın gelişimindeki büyük hizmetleri, uzun yıllar süren verimli faaliyetlerinden dolayı Bekij Leyla Abubekir’e, çok sayıda devlet ödülü verilmiştir : Anavatan Liyakat Madalyası, II. Derece, Halkların Dostluk Düzeni ve diğerleri.

Çerkes halkının kızı ve Kafkasya’nın seçkin şahsiyetinin parlak hatırası Leila Abubekir Bekij sonsuza dek kalbimizde yaşayacak !

Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img