Kafkas Dernekleri Federasyonundan CNN Türk Tepkisi.

Kafkas Dernekleri Federasyonu KAFFED, CNN Türk Televizyonuna Tepki ve Tekzip Metni Gönderdi. Kaffedin yayınladığı tekzip ve tepki metni aşadaki gibidir.

CNN Türk Televizyon Kanalında 12 Mart 2021 tarihinde yayınlanan “Akıl Çemberi” programında Nedim Şener adlı yorumcu, basın meslek ilkelerini ve ilgili mevzuatı çiğneyerek tarihi gerçekleri çarpıtan ve etnik ayrımcılık içeren söylemleri ile toplumumuzda büyük bir tepkiye neden oldu.

Programın ilgili bölümünde anılan Ethem Bey, Kurtuluş Savaşı’nın önemli figürleri arasındadır. Dönemin şartları içerisinde değerlendirilmesi gereken bir olayı, isminin başına bir etnik tanımlama da getirip “Çerkes Ethem” olarak anarak hainlik ile vasıflandırmak tarihi gerçekler ile çeliştiği gibi etnik ayrımcılık yönü ile de toplumsal barışımızı zedelemektedir.

Yapılan bilimsel çalışmaların ışığında ders kitaplarında gerekli düzeltmeler yapılmış; Ethem Bey’in ailesinin başvurusu üzerine Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından konu araştırılmış örneği ekli belgeden de görüleceği üzere “itibarını zedeleyen veya kaldıran” hiçbir resmi belgenin bulunmadığı yönünde resmi yanıt verilmiştir.

Tarih güncel siyasi tartışmaların içerisinde gelişigüzel ve çarpıtılarak kullanılamayacak kadar önemli bir bilimsel disiplin dalıdır.

Programda tartışılan konular ile hiçbir ilgisi olmayan bir konuyu, konu ile ilgili yeterli bilgisi olmadığı da bariz olan bir konuşmacının bir etnik kimliği de zikrederek “ihanet” gibi vasıflarla güncele bağlaması büyük bir talihsizlik olmuştur. Bu sözler, toplumumuzun yanı sıra gerçek tarihçiler nezdinde de kanalın itibarını da zedeleyici niteliktedir.

Kafkas Dernekleri Federasyonu olarak;bu talihsiz sözleri kınayarak; toplumumuzu rencide eden bu yayın ile ilgili olarak CNN Türk Televizyonu Yönetimi tarafından bir düzeltme yayınlanmasını; adıgeçen konuşmacının bu konu ile ilgili Çerkes toplumunu rencide eden sözlerinden dolayı özür dilemesini ve böyle bir özür söz konusu olmadıkça tekrar ekrana çıkartılmamasını yasal haklarımız saklı kalmak üzere talep ettiğimiz resmî yazılarımızı CNN Türk Televizyonu Genel Müdürlüğüne, Sorumlu Müdürlüğüne ve İzleyici Temsilciliğine gönderilmiştir.

Screenshot 2021 03 15 20 19 18 84

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img