Kabardey-Balkarya kuruluşunun 100. yılını kutluyor

Kabardey-Balkarya’nın kuruluşunun 100. yıl dönümü şerefine bir dizi etkinlik düzenleniyor.

Etkinlikler kapsamında başkent Nalçik’te “Kabardey-Balkarya’nın Bugünü” isimli sergi açıldı.

10-11 Eylül tarihlerinde saat 11.00’den itibaren Nalçik şehri Abhazya Meydanı’nda büyük kutlama programı düzenlenecek. Cumhuriyetin tüm bölgelerinden, çeşitli sanatçı ekiplerinin katılımıyla “Kabardey-Balkarya’nın 100. yılı” kutlanacak.

Ayrıca Kabardey-Balkarya Cumhuriyeti Ulusal Kültür Merkezlerinin katkılarıyla, Kabardey-Balkarya halklarının geleneklerini, kültürünü ve mutfağını tanıttıkları “Ortak Evimiz Cumhuriyetimiz” festivali düzenleniyor.

Saat 22:00’de Nalçik şehrinin çeşitli yerlerinde eş zamanlı havai fişek gösterileri düzenlenecek.

11 Eylül’de saat 12’de Nalçik Hipodromu’nda Cumhuriyetin 100. yıl dönümü şerefine at yarışı düzenlenecek.

Vladimir Putin : Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nin 100. yıldönümünü kutluyorum

Vladimir Putin tarafından yapılan açıklamada ” Cumhuriyetin kurulması, Kuzey Kafkasya’nın en güzel bölgelerinden biri olan Kabardey-Balkar’da yaşayan halkların kaderinde ve Rusya devletinin güçlenmesinde önemli bir kilometre taşıydı.” dedi.

Cumhuriyette yaşayan halkların geçmişine ve bugününe vurgu yapan Putin, ” Bu paha biçilmez tarihi, manevi, kültürel mirası özenle korumanız, gençleri atalarınızın gelenek ve görenekleri ile tanıştırmanız memnuniyet vericidir. Bugün, cumhuriyet önemli bir tarımsal, endüstriyel, turizm potansiyeline sahiptir. Burada ciddi yatırımları çekmek için koşullar yaratılıyor, sosyal alanda büyük ölçekli projeler hayata geçiriliyor ve ulaşım altyapısı geliştiriliyor. ” dedi.

Kabardey-Balkarya Cumhuriyeti başkanı Kazbek Kokov ise Vladimir Putin’in tebrik mesajına karşılık bir teşekkür mesajı yayınladı. Cumhuriyet sakinlerine de hitap eden Kokov, ”Cumhuriyetimizin daha iyi, daha başarılı, daha güzel olması için emek veren herkese kalbimin en derinliklerinden teşekkür ediyorum.” dedi.

Kabardey-Balkarya’ya tebrik ziyaretinde bulunan Abhazya Cumhuriyeti Devlet Başkanı Aslan Bjaniya ve beraberindeki delegasyon Kabardey-Balkarya Cumhuriyeti başkanı Kazbek Kokov ile görüştü. Video konferans üzerinden yapılan görüşmede karşılıklı iyi dilek ve temennilerde bulunuldu.

Adıge Cumhuriyeti başkanı Murat Kumpilov yaptığı açıklamada kardeşlik ve birlik mesajı verdi.

”Bugün bölge dinamik olarak gelişiyor. Adıge Cumhuriyeti, Kabardey-Balkarya’ın başarısından içtenlikle memnun. Cumhuriyetlerimizin köklü bağları var. Ortak bir tarih, ortak bir kader ve kan bağları ile birleştik. Bugün hala birlikte yakın çalışıyoruz. İnsanların yaşam kalitesini iyileştirmek, Kuzey Kafkasya’da fikir birliğini güçlendirmek ve Rusya’nın güçlü ve müreffeh olmasına yardımcı olmak için çalışıyoruz.” dedi.

10 Eylül saat Saat 20:00’de Nalçik Saglasiya Meydanı’nda 3 boyutlu mapping show gösterisi düzenlendi. Cumhuriyet sakinlerinin ilgisini çeken görsel şölen büyük beğeni topladı.

Diasporadaki Çerkes örgütlerinden ise herhangi bir tebrik mesajı yayınlanmaması dikkatleri çekti.

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img