İsrail Hükümetinden Çerkes ve Dürzi’lere yeni kalkınma ödeneği

İsrail hükümeti geçtiğimiz pazar günü Başbakan Netanyahu, Savunma Bakanı Benny Gantz ve Ekonomi Bakanı Israel Katz tarafından hazırlanan, Çerkes ve Dürzi köylerinin ülke çapında desteklenmesi amacıyla bütçe sağlanması önerisine onay verdi.

Plan; gelir getirici girişimler ve altyapı projeleri için 40 milyon NIS (Yeni İsrail Şekeli) ve yeni yerleşim yerleri ile kamu kurumlarının inşası için 10 milyon NIS tutarında bir ödenek tahsisini içeriyor.

Proje İsrail’de inşaat, planlama ve kalkınma ile ilgili kısıtlayıcı düzenlemeleri Çerkes ve Dürzi yerleşim yerleri için aşmayı öngören ek düzenlemeler de içeriyor.

Karar; Çerkes ve Dürzi yerleşim yerlerine yönelik yatırımları ve kalkınma projelerini ulusal bir öncelik olarak tanımlayan eski hükümet kararlarının bir devamı olarak görülüyor.

Karara İbrani dil eğitiminin bütün yaş gruplarında teşvik edilmesi de dahil edildi.

NETENYAHU BU ‘ÇERKES VE DÜRZİ DOSTLARIMIZA VERİLMİŞ BÜYÜK BİR SÖZ’ VURGUSU YAPARAK HÜKÜMETİN KARARINI KUTLADI.

Gantz ise ‘Dürzi ve Çerkes vatandaşlarımız ülkemizin ayrılmaz bir parçasıdır. Onlar sadece orduya katkı sunup hizmet etmekle kalmıyorlar, kamusal ve ekonomik sektörlerde, tüm liderlik pozisyonlarında görev alıyorlar. Çoğunlukla ülkenin dış kesiminde yaşayan bu toplumları desteklemek, toplumumuzun kalkınması için aşırı derecede önemlidir’ dedi.

Kaynak : The Jerusalem Post

Çeviri : Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img