İsrail Çerkes köylerinde son durum

Hamas’ın İsrail’e saldırması ile başlayan savaş bölgede devam ederken, iki taraftan yüzlerce kişi hayatını kaybetti. Hamas’ın Gazze sınırlarını geçerek birçok İsrailli asker ve sivili kaçırdığı açıklanan savaşta, İsrail’in hava saldırılarında çok sayıda sivil yaşamını yitirdi.

Çatışmalar ülkenin güney bölgesinde yoğunlaşırken kuzeyden Hizbullah tehdidi artmaya devam ediyor.

Çerkes köyleri Lübnan sınırına yakın

İsrail’de yaşayan Çerkesler iki köyde ikamet ediyor. Kfar-Kama ve Rehaniye. Rehaniye Lübnan sınırına yakın bir noktada bulunuyor. Köylüler temkinli ancak şuana kadar olumsuz bir durumla karşı karşıya kalmadılar. Tedbir amacıyla Rehaniye’li bazı Çerkes ailelerin evlerini terk ederek geçici olarak Kfar-Kama’ya gittikleri de gelen bilgiler arasında.

Zakaria Napso’dan açıklama

Kfar-Kama köyü konseyi başkanı Zakaria Napso yaptığı açıklamada köy ve civarında endişelenecek bir durum olmadığını ve gerekli hazırlıklara başladıklarını belirtti.

Açıklamada ‘ Olayları başladığı andan bu yana yakından takip etmekteyiz. Konsey olarak olası olumsuz durumlara karşı olarak gerekli hazırlıkları yapmaya başladık. Anlık olarak köyümüzde ve çevrede olumsuz bir durum söz konusu değildir. Acil durum yönergeleri hazırlandı ve köy sakinlerinin bunlara uymaları gerekmektedir. Okullar tatil edildi bir sonraki gelişmeyi takip durum değişikliğinde sizleri bilgilendireceğiz. Biran önce bu olumsuz durumun son bulmasını ve normal yaşamlarımıza dönmeyi diliyorum’ denildi.

Açıklama videosunda ayrıca koruyucu yeleklerin de tedbir amaçlı hazırlandığı görüldü.

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img