Instagram, Sosyal Ağ Kurallarını İhlal Ettiği Gerekçesiyle Çeçen Gazetesinin Charlie Hebdo Karikatürlerini Sildi !

Çeçen gazetesi Vesti Respubliki, Fransız Charlie Hebdo dergisini eleştiren iki karikatür yayınladı.

Yapılan açıklamada “Charlie Hebdo, karikatür gibi harika bir yaratıcı sanat türünü tamamen kabalaştırdı. Bunu dikkate alarak, gazetemiz batılı sözde gazetecilere bir cevap vermeye ve kendine saygı duyan profesyonel medyanın yaptığı hicvin gerçekte neye benzemesi gerektiğini göstermeye karar verdi ”denildi.

Vesti Respubliki, Çeçenya'da bulunan sosyal ve politik bir gazetedir. 2001 yılında Çeçen Cumhuriyeti Ulusal Politika, Dış İlişkiler, Basın ve Enformasyon Bakanlığı tarafından kurulan, Rusça bir hükümet yayınıdır. 3.000 tirajla haftada iki kez yayınlanır.

Enformasyon ve Basın Bakanı ve Çeçenya başkan yardımcısı Ahmed Dudayev, Instagram yönetiminin şiddet gerekçesiyle karikatürü kaldırdığını söyledi.

Dudayev, ‘Vesti Respubliki gazetesi, Fransız dergisinin aksine hiç kimsenin ulusal ve dini duygularına hakaret etmedi. Gazetemiz, Batı dünyasının çok hoşuna giden ifade özgürlüğü dahilinde Fransız dergisinin ‘yaratıcılığı’ ile ilgili kendi profesyonel bakışını ortaya koydu. Gazetenin paylaşımını silen Instagram yönetiminin açıklaması şöyle: ‘İçeriğiniz aşağıdaki ihlal nedeniyle silinmiştir: Şiddet veya tehlikeli organizasyonlar‘ ifadelerini kullandı.

Bazı yayınların milyarlarca inananın duygularına hakaret etmek de dahil her şeyi yapmasına izin verilmesini çifte standart olarak niteleyen Dudayev, Instagram’ın Charlie Hebdo’nun Müslümanların duygularını inciten paylaşımlarını silmediğine dikkat çekti.

ajanslar

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img