İddia : Türkiye’den Rusya’ya ihracatı yasak ürün listesi

Reuters ajansı, “Türk makamlarının Rusya’ya ihracatı yasaklanan malların bir listesini, resmen kamuoyuna duyurmaksızın şirketlere dağıttığını” iddia etti.

Türkiye’nin 1 Mart’tan bu yana Batı yaptırımlarına tabi malların geçişini durdurduğu, bunun Batı’dan gelen “kısıtlayıcı önlemlere uyması” baskısından kaynaklandığı vurgulandı

Reuters’in İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği başkanı Çetin Tekdelioğlu’na dayandırdığı haberine göre, Türk makamları Rusya’ya ihracatı yasak olan malların bir listesini şirketler arasında dağıttı.

Tekdelioğlu, yasağın 1 Mart’ta yürürlüğe girdiğini belirtti. Ankara’nın yaptırım uygulanan malların Rusya’ya geçişini yasakladığı, adı açıklanmayan iki kaynak tarafından daha ajansa doğrulandı.

Ayrıca bir AB temsilcisi ajansa, Türkiye’nin Avrupa Komisyonu’na Mart ayının başından itibaren Avrupa, ABD veya İngiltere yaptırımlarına veya ihracat kontrol önlemlerine tabi olan malların Rusya’ya gönderilmeyeceğine dair sözlü garanti verdiğini iddia etti.

Haber Rus medyasında geniş yer buldu.

İlk olarak 9 Mart’ta Kommersant FM radyosu, lojistik sektörü temsilcilerine atıfta bulunarak Türkiye’nin yaptırımlara tabi malların geçişini durdurduğunu bildimişti. 

Rus resmi makamları ise konunun Türk yetkililerle görüşüldüğünü açıkladı. Ankara’dan ise resmi bir açıklama gelmedi.

Kaynak : türkrus

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img