Hükümet, Güney Rusya’daki yedi yüksek okulda askeri merkezler kurulacağını duyurdu

Adıgey, Dağıstan, İnguşetya, Kabardey-Balkar, Kalmıkya, Karaçay-Çerkes ve Çeçenya’daki yüksek okullarda öğrenci askeri eğitim merkezleri kurulmasına karar verildi.

“Kafkas Uzel” haber sitesine göre Rusya Başbakanı Mikhail Mişustin’in Aralık 2022’de Grozni de dahil olmak üzere 16 Rus üniversitesinde öğrenci askeri eğitim merkezleri kurulması emrini verdiğini bildirdi.

“Novoye Delo” yayın organı, Rusya Hükümeti’nin talimatından yola çıkarak Dağıstan Devlet Teknik Üniversitesi, Grozni Devlet Petrol Teknik Üniversitesi, İnguş Devlet Üniversitesi, Kabardey Balkar Üniversitesi dahil olmak üzere 17 üniversitede bu tür merkezlerin kurulmasına karar verildiğini bildirdi.

Berbekov’un adını taşıyan Kabardey Balkar Devlet Üniversitesi, Kalmık Devlet Üniversitesi, Maykop Devlet Teknoloji Üniversitesi ve Çerkessk’teki Kuzey Kafkasya Devlet Akademisi de bu kapsama dahil edildi.

Dağıstan Devlet Teknik Üniversitesi Eğitim Çalışmalarından Sorumlu Rektör Yardımcısı Vekili Tamila Ragimova , merkezin kuruluşunun Rusya Savunma Bakanlığı (MoD) tarafından denetlendiğini söyledi. Askeri profesyoneller askeri eğitim merkezini yönetecek ve askeri disiplinleri öğretilecek.

Kaynak: Кавказский Узел


Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img