Hayat Ağacı (Псэ Жыг) Yine Gündemde!

Kabardey Balkar Cumhuriyeti Nalçik şehrinde bulunan, Pse Jıg (Псэ Жыг ) olarak bilinen Rus-Kafkas savaşı sonrası Çerkeslerin bu süreçte kaybettiği halkına ithaf edilerek dikilen anıt, her yıl kış mevsimi sonrası oluşan hasarlarla gündeme geliyor.

Daha önceki yıllarda da aynı durum yaşanmış, basit tadilatlarla anıt onarılmaya çalışılmıştı.

2018 yılında kimliği belirlenemeyen kişilerce saldırıya uğrayan anıtta hasarlar oluşmuş, tekrar düzenlenmiş ve anıt bölgesine güvenlik kameraları yerleştirilmişti.

Geçtiğimiz günlerde Nart Xeku gençlik oluşumu bu yıl yine anıt mermerlerinin döküldüğünü, anıtta büyük lekeler oluştuğunu sosyal medya hesaplarından duyurmuştu. Bu duyuru kısa sürede karşılık bulmuş ve anıt tadilat ve temizleme işlemine alınmıştı.

Fakat Nart Xeku Gençlik oluşumu yeni bir duyuru yaparak: ” Çağrımızın kısa sürede karşılık bulması sevindiricidir, fakat oldukça amatör şekilde yapılan bu tadilatın oldukça kötü görüntülere neden olduğunu, kullanılan sıradan inşaat malzemelerinin anıtın yapısına uygun olmadığı üzülerek belirtmeniz gerekiyor. Yetkililerden ricamız binlerce insanın ziyaret ettiği Pse Jıg anıtının bir kez daha gözden geçirerek profesyonel insanların gözetiminde, orjinaline uygun bir yenileme işlerdir ” şeklinde ikinci bir çağrıda bulundu.

Hayat Ağacı (Псэ Жыг) Anıtı hakkında!

Hayat Ağacı (Псэ Жыг) anıtı ünlü heykeltraş Gushapshe Arsen’in eseridir.Rus-Kafkas savaşında (1763-1864 ) hayatını kaybedenlerin anısına anıt dikilmesiyle ilgili düzenlenen yarışmada bu çalışma layık görüldü. 2004’de Nalçık şehrinde dikildi. Anıt bronzdan yapılmıştır Bir çoğu soruyor. Hayat ağacı ne İfade Ediyor? Hayat ağacı, anne ve babadan yana ayrı ayrı yedişer ağaç dalı iki sıra halinde yükseliyor.Onun anlamı: Çerkes soyunun yok olmadığını, çoğaldığını yansıtıyor. Ayrıca, genetik etkinin yedinci kuşağa kadar yansıması anlamına gelen, “лIэужьыр бжьиблкIэ мауэ” deyişi bağlamında genç neslin, yedi nesil geçmişini bilmesi, öğrenmesi gerektiğini, beraber yeni aile kuracağın kişinin, en az yedi nesil kan bağı ötesinde olması gerektiğini yansıtıyor.Topraktan çıktı toprağa döndü (ЩIым къыхэкIри щIым хыхьэжащ) deyişi misali, iki sıra halinde yükselen on dört dal ağacın gövdesinden çıkıyor ve tekrar gövdesiyle birleşiyor. Ağacın en tepesindeki en küçük dallar güneşe dönmüş tomurcuklanmak üzere olduğunun misalidir.Halkın köklerinin kurumadığını, Çerkes hayat ağacının yükseldiğinin sembolü olarak, ağacın diğer tarafında beş tane göbek deliği işareti yer almaktadır. Göbek beden sağlığının işaretidir. o sağlıklı olmadan beden sağlıklı olmaz.Bu düşünceden hareketle, beş göbek işareti halkın gelecekteki yeni neslin sağlıklı olmasının sembolü olarak Hayat ağacına işaretlenmiştir.”Hayat ağacı” anıtın yapım açılımı yaşamla ilgilidir.Savaşta hayatını kaybedenler, halkın geleceği için canlarını verdiler. Onun içindir ki, bu anıtta silah resmi ve savaşçı görüntüsüne yer verilmedi.

FB IMG 1645561210014

Açıklama: Марьям Баговa

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img