Gürcistan muhalefeti, Abhazları ve Güney Osetyalıları korumaya çağırdı

Gürcistan’ın muhalefetteki ‘Droa’ partisi lideri Elene Khoshtariya, Abhazya ve Güney Osetya sakinleri Ukrayna’daki özel operasyona katılmaya çağrılırsa, Gürcistan makamları savaşa katılmak istemeyenlerin güvenliğini sağlamak için önlemler almalıdır şeklinde hükümete seslendi.

26 Mart’ta Güney Osetya Devlet Başkanı Anatoly Bibilov, Güney Osetyalıların Ukrayna’ya savaşmaları için gönderildiğini açıkladı.

“Droa” lideri Elene Khoshtariya, 29 Mart’taki bir brifingde, Gürcü makamlarını Rus Silahlı Kuvvetlerinin Ukrayna’daki özel operasyonuna, genel seferberlik durumunda katılmak istemeyen Abhazya ve Güney Osetya vatandaşlarının korunmasını sağlamaya çağırdı.

Khoshtariya yaptığı açıklamada “Yerel halk, özel harekata asker göndermek amacıyla yakında zorunlu bir askere almanın başlayacağından korkuyor. Bu, hem uluslararası hukuka, hem de mevzuatımıza ve insani düzeyde kabul edilemez.” dedi.

Muhalefet lideri, Gürcü makamlarının, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurmak ve Gürcü makamları tarafından kontrol edilen topraklarda barınak sağlamak dahil, Abhazya ve Güney Osetya sakinlerinin korunmasını sağlamak için yasal mekanizmalara sahip olduğuna dikkat çekti.

Gürcü güvenlik uzmanları da muhalefeti destekledi. Güvenlik uzmanı Giorgi Kanashvili, ülke makamlarının Gürcistan tarafından kontrol edilen topraklara “zorunlu askerlikten kaçmak isteyenler için engelsiz bir geçiş” sağlamak için önlemler alabileceğini söyledi.

Kaynak : Kavkaz – Uzel

Çeviri : Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img