Estonya’da Şeheh (Шэхэх) melodisi yankılandı.

Talin’de Estonya Müzik ve Sahne Sanatları Akademisinde yüksek lisansını tamamlayan Besteci Pınar Özaslan 21 Mayıs gününe özel yaptığı paylaşımı :

“Şeheh” Çerkes geleneğinde bir kurşunu çıkarmak için kullanılan ritüel bir melodidir.

Chapsh iyileştirme ritüeli sırasında Çerkesler bu melodiyi yaralı bir savaşçının iniltilerini bastırmak için söylerlerdi, çünkü zayıflığın açıkça gösterilmesi geleneksel olarak kabul edilmezdi.

Şeheh(Шэхэх), belirgin bir başlangıcı veya sonu olmayan, sürekli, trans benzeri doğası ile karakterize edilir. (Timur Kodzoko, @jrpjej ve @oredrecordings’in kurucusu)

Bugün, Çerkes Soykırımı ve Sürgünü’nün 160. yıldönümünde, derinden etkilendiğim bu yazıyı paylaşmak istiyorum.

Bu yıl “Dağlardan Ölçülere: Çerkes Müziğine Çağdaş Kompozisyonel Yaklaşım” başlıklı yüksek lisans tezimi yazdım ve müzikal mirasımı bestelerime entegre etmenin yollarını aradım.

İnanılmaz derecede ilham verici ve anlamlı oldu ve bunun yeni başladığım hayat boyu sürecek bir yolculuk olduğuna inanıyorum.Solo viyola için yazdığım “Ritüel” sevgili dostum Kristjan Kannukene’ye ithaf edilmiştir.

Parçanın özünü ve arkasındaki sembolizmi yakalamakta harika bir iş çıkaran böylesine muhteşem bir müzisyenle işbirliği yaptığım için şanslıyım.”

notuyla duyurdu.

Viyola sanatçısı Kristjan Kannukene 

Özaslan www.ghuaze.net’e yaptığı açıklamada:

” Şeheh”, Çerkes geleneğinde kurşun çıkarmak için kullanılan bir ritüel ezgisidir. “Chapsh” iyileştirme ritüeli sırasında, Çerkesler yaralı bir savaşçının inlemelerini bastırmak için bu melodiyi söylerlerdi zira zayıflık göstermenin açıkça kabul edilmediği bir gelenekleri vardı.

Şeheh, belirgin bir başı ve ya sonu olmayan, sürekli ve trans benzeri doğasıyla karakterize edilir.

Bu değerli bilgiyi benimle Jrpjej isimli Çerkes müzik grubunun kurucusu Timur Kodzoko paylaştı.

Eserin uzun halinde göreceğiniz koreografi de bu ritüelin sembolizmini içerir.

Eseri çok başarılı Eston viyola sanatçısı Kristjan Kannukene 12 Mayıs 2024 tarihinde Talin’de Estonya Müzik ve Sahne Sanatları Akademisi konser salonunda yüksek lisans mezuniyet konserimin ilk yarısında seslendirdi.”

Parçanın tam versiyonu YouTube kanalında izleyebilirsiniz

ve SoundCloud’da dinleyebilirsiniz.

Sanatçımıza halkımıza kattığı değerler için teşekkür ediyor, sanat hayatında başarılar diliyoruz.

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img