Eski senatör Araşukov ve babası ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı

Moskova Şehir Mahkemesi, Karaçay-Çerkesya Cumhuriyeti’nden eski senatör Rauf Araşukov’u ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Gazprom’un eski genel müdürünün eski danışmanı olan babası Raul Araşukov da mahkeme tarafından aynı cezaya çarptırıldı. Cinayet ve bir suç topluluğuna katılmakla suçlandılar. Ayrıca mahkeme baba ve oğuldan, öldürdükleri insanların yakınlarına 12 milyon ruble ödemelerine hükmetti.

Eylül ayında jüri, hem babayı hem de oğlu her konuda suçlu buldu. Karardan da anlaşılacağı üzere mahkeme, “Araşukov’ların toplum için olağanüstü tehlikeli olduğu”nu dikkate alarak, haklarında cinayet suçlamasıyla müebbet haricinde bir ceza verilemeyeceği sonucuna vardı.

Interfax’ın haberine göre, mahkemenin Araşukov’lar ve diğer sanıklar için nihai cezayı açıklayacağı kararın yürürlükteki kısmı daha sonra açıklanacak. Son söz olarak Araşukov’lar masum olduklarını ve mahkemeden adalet talep ettiklerini belirttiler.

Dava, Araşukov ailesinin entrikalarını ifşa etmeye çalıştığı iddia edilen Adıge Xase Gençlik Hareketinin lideri Aslan Jukov ve Karaçay-Çerkesya Cumhurbaşkanı danışmanı Fral Şebzuhov’un 2010 yılında öldürülmesinin ardından açıldı. Müfettişlerin göre, Araşukov’ların eylemleri güvenlik güçleri tarafından yetkilerini aşarak örtbas edildi.

Kaynak : Kommersant

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img