Ana Sayfa Gündem Dilin korunmasına aşırıcılığın önlenmesinden daha az harcanacak.

Dilin korunmasına aşırıcılığın önlenmesinden daha az harcanacak.

0
Dilin korunmasına aşırıcılığın önlenmesinden daha az harcanacak.

Kalmıkça dilinin korunmasına aşırıcılığın önlenmesinden daha az harcanacak.

Kalmıkya’nın 2022 taslak bütçesinde, dilin korunması için sekiz milyon ruble tahsis edildi. 26 Ekim’de Elista’da Kalmıkya’nın 2022-2024 bütçe taslağı hakkında halka açık oturumlar düzenlendi.

Proje Cumhuriyet Maliye Bakanlığı’nın internet sitesinde yayınlandı.

Bu verilere göre Ulusal dilin geliştirilmesine, “Kalmıkya Cumhuriyeti devlet mülkiyetinin yönetimi ve elden çıkarılması, verimliliğinin arttırılması” programına “Aşırılık, terörizm ve yasadışılığın önlenmesi alt programına göre birkaç kat daha az tahsis edildiği açıklanırken aradaki farkın 10 milyon ruble olmasının tepkilere neden olduğu belirtildi.

Bütçe toplantılarına katılan Elista’dan bir aktivist olan avukat Oksana Sanjinova, Kafkasya’ya, ulusal dilin geliştirilmesine yönelik harcamaların, öncelikli olmayan konulardan daha az olmasının nedeninin federal merkezin politikasında yatabileceğini söyledi.

“Belki de görev, ulusal cumhuriyetlerde bağımsızlık bilinci oluşturmak değildir, çünkü dil bu konuda çok etkilidir” şeklinde konuşurken,konuya muhatap yerel yönetimlerin “çok dar düşündüklerini, cumhuriyetin gelişmesini ve halkın bilinçlenmesini umursamadıklarını, yukarıdan empoze edilen direktifleri uygulamaya hazır olduklarını” vurguluyor.

Screenshot 2021 10 27 17 17 19 42
Elista Belediye Binası, Kalmıkya

Kaynak : Kavkaz-uzel

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz