Devlet yetkililerinin Gürcistan gezisi sonrasında Abhazya muhalefeti protesto çağrısında bulundu

Abhazya muhalefeti ve destekçileri bugün Sohum şehir merkezinde, Özgürlük Meydanı’nda toplandı ve sonrasında Abhazya Cumhuriyeti parlamento binası önüne geldiler. Alandaki güvenlik önlemleri arttırıldı.

Abhazya muhalefeti ” Devlet yetkililerinin Gürcistan gezisi ve Abhazya düşmanlarına kadeh kaldırdıkları video kaydı” karşısında öfkeli olduklarını ifade etti. Muhalefet temsilcileri konunun tüm siyasi güçlerin katılımıyla parlamentoda görüşülmesini talep ediyorlar.

Muhalefet partisi Aruaa başkanı Timur Galia yaptığı açıklamada “Bu ilk değil. Cumhurbaşkanı danışmanı Lasha Sakania’nın, Ingur Nehri boyunca devlet sınırını yasadışı olarak geçen ve buraya gelen Gürcistan parlamenterler ile de görüştüğünü de biliyoruz. Bu tür eylemler olumlu sonuçlara yol açmayacaktır ”dedi.

Protesto eylemine katılan ve Ermeni-Azeri savaşına Ermenistan tarafında katılacak olan gönüllü askerleri uğurlayan, devlet başkanı Aslan Bjanya’nın uluslararası ilişkilerden sorumlu eski yardımcısı Akhra Ayüdzba da bulunuyor.

Abhazya muhalefeti Aslan Bjanya’nın yardımcısı Benur Kviraya’nın ekonomik ve ticari konuları görüşmek üzere 25 Şubat’ta Gürcü tarafıyla görüşmek üzere ülkeden ayrıldığını söyledi.

Abhazya yönetimi, Benur Kviraya’nın artık Aslan Bjanya’nın yardımcısı olmadığını ve 19 Şubat’ta istifa ettiğini duyurdu. Cumhurbaşkanlığı basın servisi, “Kimse ona Gürcü yetkililerle müzakere etmesi için talimat vermedi” şeklinde açıklamada bulundu.

Ancak muhalefet Kviraya’nın Cumhurbaşkanı’nın talimatı ve Abhazya devlet güvenlik servisinin de bilgisi dahilinde iki yetkili ile birlikte Gürcistan’a resmi temas kurmak amacıyla gittiğini ısrarla ifade ediyor.

Ortaya çıkan skandal videoda Kviraya’nın , muhalefetin Abhazya düşmanı olarak ifade edilen David Kvaratskhelia adına kadeh kaldırarak onun adına Abhazya’da park inşa ettireceğini belirttiği ve ‘ Gürcü halkıyla kardeşlik üzerine dayalı tarihi paylaştığımız ve geçmişte yaşanan olumsuzlukları bırakıp işbirliği üzerine düşünmemiz gerek ‘ dediği belirtiliyor.

photo 2021 03 02 11 11 21
Benur Kviraya

Aslan Bjanya Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde yürüttüğü kampanyada Gürcistan ile müzakereler yürütülmesi gerektiğini savunduğunu ilan etmişti.

Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img