Depremzede Çerkeslerin Rusya’ya kolaylaştırılmış geri dönüş talebi reddedildi

Rusya makamları, Türkiye’de depremden zarar gören Çerkeslerin vatanlarına dönmeleri ve vatandaşlık almaları için basitleştirilmiş prosedür uygulanması talebini reddetti. Daha önce Çerkes sivil toplumu temsilcileri Rusya makamlarına depremzede Çerkesler için kolaylaştırılmış geri dönüş hakkı tanınmasını talep etmişlerdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı başvuruya verdiği cevapta yabancı Çerkeslerin genel vatandaşlık prosedürü çerçevesi dahilinde Rusya vatandaşlığı alabileceklerini belirtirken, basitleştirilmiş bir prosedür talebi ile ilgili herhangi bir yasal dayanak olmadığını belirttiler. İçerik olarak benzer bir yanıt Rusya İçişleri Bakanlığı Vatandaşlık Departmanından da geldi.

Valeri Hatajuko başvuruya verilen cevabı şu sözlerle değerlendirdi : “Örnek olarak, Şubat 2022’den önce bile basitleştirilmiş bir şekilde Rus vatandaşlığı alan Luhansk ve Donetsk sakinlerini gösterdik. Rusya’nın resmi olarak yurttaşı olan Çerkesler için prosedürü basitleştirmeye neden hazır olmadığı açık değil” dedi.

Rusya makamlarının verdiği cevapta, Türkiye’den Rusya’ya dönmek isteyen Çerkeslerin Rusça bilmesi gerektiği vurgulandı. Hatajukov’a göre mevcut durumda bu insanların ana dillerini bilmeleri yeterli.

Hatajukov, “Rusya’da yaşamak için Rus dilini bilmeleri gerektiği gerçeğine kimse itiraz etmiyor. Ancak depremden sonra yaşanan insani felaket göz önüne alındığında, yetkililer onlara tarihi vatanlarına hızla dönme fırsatı verebilir ve daha sonra uyum için koşullar yaratabilirlerdi.” dedi.

  • Türkiye’de 6 Şubat’ta ülkenin güney bölgesinde meydana gelen şiddetli deprem sonucunda 50 binden fazla insan, Suriye’de ise 7 binden fazla insan yaşamını yitirdi.
  • Türk yetkililer, depremzedeler için 313.000 çadır kurulduğunu ve 100.000 konteyner evin hazır edilmesinin planlandığını söyledi. Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya göre, güvenlik standartlarını ihlal ettiğinden şüphelenilen müteahhitlere yönelik soruşturma genişletildi: 564 şüpheli tespit edildi, 160 kişi resmen tutuklandı.
  • Türkiye, Rus-Çerkes Savaşı’ndan sonra sürülenler içerisinde en büyük Çerkes diasporasına sahip. Çeşitli tahminlere göre Türkiye’de üç ila beş milyon civarında Çerkes yaşıyor. Depremde yaklaşık 150 Çerkes yaşamını yitirdi.

Kaynak : Кавказ.Реалии

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img