Çevreciler, Lago-Naki’de kaçak inşaatın başlamasını savcılığa şikayet etti

Son günlerde, çevreciler ve yerel sakinler tarafından, Adıge Cumhuriyeti idari sınırları içerisinde yer alan, Lago-Naki platosunun UNESCO Dünya Mirası Alanı “Batı Kafkasya” topraklarına getirilen inşaat ekipmanları ve “ekolojik bir tesis” inşası için hazırlık çalışmaları kaydedildi. Çevrecilere göre şirketin inşaat izni ve çevre uzmanı olmadığı için Adige Cumhuriyeti savcılığına başvuru yapıldı.

Lago-Naki Jivi ( Lago-Naki yaşıyor ) halk hareketi temsilcisi Bogdan Zakopayko, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada ”Güzergah işaretlendi, inşaat çalışmaları için ekipman ve vagonlar ayarlandı, Kırmızı Kitapta (E.N.) yer alan bitkilerinin büyüdüğü ve yine Kırmızı Kitapta (E.N.) belirtilen kuşlarının yuvalandığı koruma altındaki alanda araba ile seyahat ediyorlar, bir helikopter düzenli olarak Abadzeş Dağı’na kargo uçuşları yapıyor” dedi.

Hareketin temsilcisi, “Tüm bu çalışmalar Adigey Cumhuriyeti yönetiminden herhangi bir resmi bilgi olmadan gerçekleştiriliyor, daha önce Adige Cumhuriyeti yönetimi tarafından yüksek sesle vaat edilen gerekli incelemeler de yapılmadı” dedi.

Krasnodar Bölgesi’nden kar amacı gütmeyen “Çevre Suçlarına Karşı Sivil Girişim” örgütünün başkanı Dmitry Şevçenko, yaptığı açıklamada, görgü tanıklarına göre, rezerv sınırlarına yakın yerde ekonomik amacı olan inşaat faaliyetlerinin başladığını doğruladı.

Şevçenko “Sorun şu ki, çevresel bir inceleme yapılmadı ve bu federal yasanın ağır bir ihlalidir. Özel olarak korunan doğal alan sınırlarında ekonomik amacı olan inşaat faaliyetlerinin, çevresel inceleme raporu olmadan yapılması imkansız. Bu konuda Adıge Cumhuriyeti savcılığına başvurduk” dedi.

Kaynak : Кавказ.Реалии

Çeviri : Ğuaze

E.N. : Kırmızı Kitap, nesli tükenmekte olan hayvan, bitki ve mantar türlerinin yanı sıra Rusya topraklarında bulunan bazı yerel alt türlerin belgelendiği, devletin bastığı kitap.

photo 2022 08 30 09 12 47
photo 2022 08 30 09 12 45
photo 2022 08 30 09 12 43
photo 2022 08 30 09 12 47 2

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img