Çevre aktivisti Sergey Strogonov, 12 yıl önce paylaştığı şarkı nedeniyle hapis cezasına çarptırıldı

Adıge Cumhuriyeti ve UNESCO Dünya Mirası alanı içerisinde yer alan Lago-Naki platosunda yapılması planlanan turizm kompleksi inşaatına karşı çıkan ve 52.000 kişi tarafından imzalanan kampanyayı (1) başlatan çevre aktivisti Sergey Strogonov, Krasnodar polisi tarafından tutuklandı.

17 Ocak tarihinde akşam saatlerinde evine gelen polis ekipleri Strogonov’un bir hırsızlık olayına tanık olmuş olabileceğini düşündüklerini bu nedenle karakola gelmesi gerektiğini söylediler. Polislerin evine girmesine izin vermeyen Strogonov, polis merkezine gitmeyeceğini söylemesi üzerine hakkında tebligat çıkarılarak polis merkezine götürüldü.

271973965 356032872625456 5796779733780766126 n 1

Polis merkezinde sorgulanan Strogonov hakkında 2010 yılında sosyal medyada aşırılık yanlısı bir şarkı (yöneticileri eleştiren) paylaştığı gerekçesiyle mahkemeye sevk edildi. Ertesi gün yapılan duruşmada Strogonov’a idari cezai yaptırım olarak 5 gün hapis cezası verildi.

Strogonov’un avukatı Alexander Savin, Strogonov’un paylaştığı şarkıyı söyleyen GROT müzik grubunun 2015 yılında yasaklandığını ancak Strıgonov’un şarkıyı 2010 yılında paylaştığı ve o yıl içinde müzik grubu hakkında herhangi bir mahkeme kararı bulunmadığını söyledi. (2)

Savin, bu tarz davalarda paylaşım yapılan tarih üzerinden ilerlenilmesi ve zamanaşımı süresinin üç ay olduğunu söyledi.

‘Savcılığın, şarkının paylaşıldığı tarih ile ilgili tespiti yok sadece polislerin bu durumu tespit ettikleri tarih iddianamede yer alıyor’ diyen Savin, mahkeme karara itiraz edeceklerini de belirtti.

Lago-Naki projesi ile ilgili gizli toplantı iddiası

Lago-Naki Live çevreci aktivist grup yaptıkları açıklamada, Strogonov’un 18 Ocak 2022 tarihinde yapılacak gizli toplantıdan haberdar olduğunu ve bu toplantının halka açık yapılması ve kendilerinin de bu toplantıya katılmak istediklerini belirttiği bir mektubu Kumpıl Murat’a ilettiği belirtildi.

Söz konusu toplantıya Adıge Cumhuriyeti başkanı Kumpıl Murat, projeyi yürütecek olan firma ‘Krasnaya Polyana’ yetkilileri ve büyük ihtimalle Rusya Federasyonu başbakan yardımcısı Dimitry Çernişenko ve Rusya Federasyonu Doğal Kaynaklar ve Ekoloji Bakanı Alexander Kozlov’un da katılacaklarını duyurmuştu.

Çevreciler Strogonov’un söz konusu gizli toplantı öncesinde saçma bir bahaneyle göz altına alınmasının bir tesadüf olmadığını belirtiyorlar.

Daha önce de buna benzer bir gizli toplantının yapıldığı yapıldığı çevreci grup tarafından ortaya çıkarılmıştı. (3)

Çerkes STK’ları sessizliğini korumaya devam ediyor

UNESCO, Dünya Mirası listesinde yer alan Lago-Naki platosunda yapılması planlanan inşaat çalışmaları ile ilgili yürütülen çalışmalardan endişe duyduğunu belirtmiş ve istenen tüm bilgi ve belgeleri 1 Şubat 2022 tarihine kadar UNESCO ile paylaşılmasını talep etmiş aksi takdirde Lago-Naki’nin de içinde yer aldığı ‘Batı Kafkasya’ bölgesinin ‘kötü şöhreti’ ile meşhur olan ‘Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi’ne dahil edileceğini belirtmişti. (4)

Konuyla ilgili çevre örgütleri WWF ve Greenpeace başta olmak üzere birçok çevre örgütü ve aktivist yerel,federal ve uluslarası düzeyde itiraz ve başvurularını yaptı.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken başta Adıge Cumhuriyeti ve diğer cumhuriyetlerindeki sivil toplum örgütleri, Dünya Çerkes Birliği ve diasporada faaliyet gösteren tüm Çerkes sivil toplum örgütleri sessizliklerini korumaya devam ediyorlar.

Kaynak :

1 – Change.org – Не позволим превратить Кавказский заповедник (Лагонаки) в горнолыжный курорт!

2 – Interfax – Экоактивист получил пять суток ареста за публикацию 12-летней давности

3- Спасём Лаго-Наки вместе! – “Экокурорт Лагонаки” и тайные совещания…

4- UNESCO – Western Caucasus (Russian Federation) (N 900)

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img