Çerkeslerin Navalny’e çağrısı Çerkes aktivistleri şaşırttı

Alexei Navalny’ye Hulıjıy(Gelencik) yakınlarındaki tarihi Çerkes topraklarında inşa edilen bir sarayla ilgili araştırmasından ötürü minnettar olduklarını belirten bir mektup Çerkes toplumunca bilinmeyen kişiler tarafından imzalandı. Ramazan Tlemeshok ve Asker Sokht’un mektubun özgünlüğü ile ilgili şüpheleri var.

Ocak ayında, Yolsuzlukla Mücadele Vakfı (Rusya Federasyonu’nda yabancı ajanlık faaliyetleri nedeniyle yasaklandı), “Putin için Bir Saray” başlıklı bir araştırma yayınladı. Bu araştırma 17.000 metrekareyi aşan alanıyla Hulıjıy (Gelencik) yakınlarındaki Rusya’nın en büyük özel konutu ile ilgiliydi.

“Dosh” dergisinin 30 Ocak tarihli web sitesinde, farklı ülkelerden Çerkes imzacılar, Hulıjıy (Gelencik) yakınlarındaki “Çerkeslerin tarihi topraklarında” inşa edilen sarayla ilgili araştırmayı kamuoyu ile paylaştığı için Alexei Navalny’ye teşekkür ettiler.

29 Ocak’ta, “Rus Muhalefet Lideri Alexei Navalny’ye Açık Mektup” başlıklı açık mektup, Justice For North Caucasus web sitesinde yayınlandı. Avrupa, Orta Doğu ve Amerika Birleşik Devletleri’nden yetmiş kişi, Alexei Navalny’ye yazılan açık mektubu imzaladı.

Adıge Cumhuriyeti “Adıge Xase-Çerkes Parlamentosu” kamu örgütü başkanı Ramazan Tlemeshok, “Kavkaz-Uzel” muhabirine mektubu imzalayanlardan hiçbirini tanımadığını söyledi. ”Bana öyle geliyor ki mektup Navalny’nin destekçileri tarafından yayınlandı. Mektubu yazan Eagle takma ismini ilk defa duyuyorum ”dedi Ramazan Tlemeshok.

Buna karşılık, Krasnodar Bölgesi’ndeki “Adıge Xase” kamu örgütü başkanı açık mektubun metnini ve imzacıların listesini inceleyen Asker Sokht, bunu sahte buluyor. Asker Sokht, “Kavkaz-Uzel” muhabirine, “Farklı ülkelerden Çerkes örgütlerinin üyeleriyle konuştum ve kimse mektubun farkında bile değil” dedi.

Ç.N. : İmzacılar arasında Ürdün’den Adel Bashqawi, ABD’den Iyad Youghar Anti-Rusya faaliyetleri yürüttükleri ve bu yönde çalışan çevrelerle ilişki oldukları Çerkes kamuoyu tarafından iyi bilinmekte ve Türkiye’de de Çerkes-FED ile birlikte çalışmalar yürüttükleri bilinmektedir. İmzacılar arasında yer alan Paul Goble Çerkes değildir ve Rusya’da yasaklanan Jamestown’da analist-yazardır.

Kaynak: Kavkaz-uzel

Çeviri : Ghuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img