“Çerkes Gençliği 2.0” bölgesel forumuna 500’den fazla kişi katıldı

Cumhuriyetin başkentinde, iki üniversite (Adige Devlet Üniversitesi ve Maykop Devlet Teknoloji Üniversitesi) temelinde “Çerkes-Adige Gençliği 2.0” bölgesel bir gençlik forumu düzenlendi.

Rusya Gençlik Birliği’nin Adige bölge şubesi tarafından bölgesel yürütme makamlarının desteğiyle düzenleniyor.

IMG 20240423 164712 776

Yaşları 14 ile 28 arasında değişen 500’ü aşkın okul, kolej ve üniversite öğrencisi, üç gün boyunca yerel ve diğer bölgelerden davet edilen uzmanlar tarafından eğitilirken, çeşitli ustalık sınıflarına, yarışmalara, iş oyunlarına ve eğitimlere de katıldı.

Eğitim blokları 4 kola ayrıldı: “Kişisel Gelişim”, “Öğrenciler”, “Medya”, “Gençlik Politikası”.

Gençler tükenmişlikle nasıl mücadele edeceklerini, yaşam tarzlarına planlamayı nasıl dahil edeceklerini ve sosyal becerilerin istihdamdaki etkisini öğrendi.

Uzmanlar ayrıca mentorluğun önemi, fotoğrafçılık ve videografinin temelleri ve sosyal ağları yönetirken bir SMM stratejisi oluşturmanın öneminden de bahsetti.

Krasnodar Bölgesel Eğitim Merkezi’nden Kirill Gondin topluluk önünde konuşma ve öğrenci özyönetimi üzerine ustalık sınıfları düzenledi.

Kirill, Adıgey’de 21. kez konuşmacı olarak görev yapıyor.


– Cumhuriyetin izleyicisi sıcaklığı, samimiyeti ve rahatlığıyla öne çıkıyor, o yüzden buraya tekrar gelmek istiyorum. Forumlar bittikten sonra bile arkadaşlarla iletişim halinde kalıyoruz, geri bildirimler topluyorum ve onlara akıllarındaki sorular konusunda tavsiyelerde bulunuyorum. Geçen seneki “Adige Gençliği” forumuyla karşılaştırırsak, katılımcılar arasındaki farklılıkları görebiliyorum. Bu yıl organizasyon daha iyi yapılandırılmış, yani katılımcılarla iletişim daha iyi: kimin kim olduğu ve adamlarla nasıl çalışılacağı hemen belli oluyor ,” diye paylaştı konuşmacı.

Organizatörler psikolojik sağlığın korunmasına yönelik konferanslar ve eğitimler düzenlemeye özellikle dikkat etti.

Bu alandaki uzmanlardan biri, Rusya Gençlik Birliği Valeria Azieva eğitmenler birliğinin Krasnodar bölge merkezi başkanıdır.

Valeria Azieva:

– Artık zor zamanlarda yaşıyoruz ve sıklıkla olumsuzluklarla karşı karşıya kalıyoruz, bu nedenle gençlerin tükenmişliği nasıl tanımlayacaklarını ve önleyeceklerini bilmeleri gerekiyor. Dört ders boyunca, tükenmişliğin duygular ve duyumlar aracılığıyla nasıl tanınabileceğinin yanı sıra genç ve aktif çocukların kendilerini istikrarlı bir durumda tutmalarına hangi nefes alma tekniklerinin yardımcı olabileceğini anlattım. Benim için bu forumda katılımcılara zor bir durumdan kendilerinin kurtulmasına yardımcı olabileceklerini göstermek önemli ”diyor .

Ünlü radyo sunucusu Ruslan Mekulov ve Adige post-folk grubu “Myst” tarafından katılımcılara yönelik “Eşit şartlarda diyaloglar” da düzenlendi. Son gün, Rusya Gençlik Birliği üyelerinin saflarına katılma töreni için ciddi bir tören düzenlendi. ARO RSM konseyi üyeleri, yeni gelenlere organizasyonun ana sembolü olan altın yaprak şeklindeki rozetleri takdim etti.

Öğrenciler ve okul çocukları ortak projeler üzerinde çalışmak üzere ekipler halinde birleştiler. Adıge Devlet Üniversitesi 3. sınıf öğrencisi Angelina Afanasyeva, foruma ilişkin izlenimlerini şöyle paylaştı:

– Forumdan beklediğim şeyleri aldım, yeni izlenimler, bilgiler, ilham ve fikirler. Uzun zamandır fotoğrafçılık yapıyorum, bu yüzden “Medya” eğitim alanını seçtim. Burada sadece teorinin değil pratiğin de sağlanmasına sevindim. Gazetecilik eğitimi aldığım için edindiğim tüm bilgi ve becerileri pratikte hemen uygulamak istiyorum.

Angelina’ya göre forum hareketleri öğrencilerin sosyal aktivitelerini geliştirmelerine yardımcı oluyor ve bu da daha sonra kariyer oluşturmada rol oynuyor.

“ Böyle bir öğrenci etkinliği içinde yer almamız sayesinde medyada iz bırakma, strese dayanıklılık ve takım çalışması gibi önemli becerileri kazanma fırsatına sahip oluyoruz. Bu yaşam tarzıyla öğrencilik yılları boşuna, eğlenceli, aktif ve verimli geçmiyor ” diye belirtiyor bir forum katılımcısı.

Forumun Cumhurbaşkanlığı Hibe Fonu’nun desteğiyle “Çerkes Gençliği 2.0” bölgesel programı çerçevesinde yürütüldüğünü ve programın son gençlik projesi olduğunu hatırlatalım.

İlk kez 2023 yılında düzenlenen fuara yaklaşık 500 katılımcı katıldı.

Organizatörlere göre “Adige Gençliği” artık yıllık bir forumdur.

Sovetskaya Adygeya

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img