Çerkes (Adıge) düğünlerinde kullanılan Dejıyebaş ve Dejıye Bayrak (onur asası) hakkında

Çerkes (Adığe) düğünlerinin düzenleyicisi Ceguako ve Hatıyako’yu etkinliklerde görebilirsiniz. Amacı, organizasyonu tüm görgü kurallarına (Xabze) uygun bir olay yürütmek ve böylece sıkıcı olmamasını sağlamaktır. Yarışmalar düzenler, dans ritmini belirler, görevleri katılımcılara dağıtır. Fındıklarla bezenmiş, renkli kurdeleli onur asası ona bu konuda yardımcı olur.Düğünlerde, bu tür asalar konukların özel statülerini vurgulamaları için ödül olarak verilir. Çizgilerle dokunmuş 400 fındığa dayanan desenlerden oluşan fındık bayrakları (Dejıye Bayrak) en değerlisi olarak kabul edilir ve Ceguako tarafından kullanılır.

dejadam 1

Kat kat halkalardan oluşan ve en üst katmanın diğerlerinden daha büyük olduğu çubuğun etrafındaki halkalarla örülür. Çubuğun sapının üzerine ahşap bir kartal veya şahin takılır veya kırmızı veya yeşil bir bayrak dokunur. Bazen çubuk daha da uzar ve bir çok renkli bezle süslenmiş 2500 fındığın yer aldığı 7 kattan oluşur.Düğün sahibinin ve kendisinin akrabaları tarafından önceden seçilen en onurlu konuklara sunulur.

susludejiye

Tatyana Chuntyzheva’ya göre, bugün bayraklarla hediye verme geleneği sadece Kıyı boyu Çerkesleri (Şapsığlar) arasında tamamen korunmuştur (“Kıyıboyu Adığeleri’nin düğün ve tören kültürü bir etnopedagojik değer” kitabından).

(Путеводитель по Кубани и Адыгее’den (“Kuban ve Adıge Kılavuzu”) dan Lıperit Perenuko tarafından alıntılanmıştır)

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img