Bemırze Muhadin doğduğu köyde anıldı

Karaçay-Çerkesya’nın Ali-Berdıko köyünde, ünlü şair, öğretmen ve aktivist Bemırze Muhadin’in doğum gününe adanmış anma etkinlikleri düzenlendi.

Muhadin Bemırze’nin memleketindeki okulunda yönetici ve halk temsilcilerinin katılımıyla müze sergisiyle bir anı duvarı etkinliği düzenlendi. Konuşmacılar, ünlü şair ve öğretmenin genç neslin yetiştirilmesi ve halkın kültürel mirasının korunması konusundaki önemli katkılarını dile getirdiler.

Ayrıca Ali-Berdiko köyü 2 nolu okulunda, Muhadin Bemırze anısına geleneksel bir basketbol yarışması düzenlendi. Bu yarışma birkaç yıl önce, köy gençliği tarafından başlatıldı ve bu yıl bir bölge okulu yarışması statüsü altında yapıldı.

ANO INGRİN Sivil Girişimler Enstitüsü Başkanı Zurab Bemırze, etkinliğin düzenlenmesi için katkısı olan yetkililere ve katılımcı halka teşekkür etti.

Bemırze Muhadin, dünyaca ünlü bir Çerkes şairi, Uluslararası Kandurov Ödülü sahibi, Rusya Yazarlar Birliği üyesi, Onurlu Öğretmen ünvanına sahip ve Karaçay-Çerkesya Cumhuriyeti Halk Şairi idi.

Hayatını Çerkes dili ve edebiyatını incelemeye ve araştırmaya adayan Muhadin Bemırze, eğitimsel ve metodik yayınların yazarı ve Karaçay-Çerkesya Cumhuriyetindeki ilkokul öğrencilerine Çerkes dilini öğretmek için ilk deneysel eğitimi başlatan bir eğitmendi.

Yaratıcı mirası tüm dünyadaki Çerkesler tarafından saygı duyulan ünlü şair ve aktivistin adı, doğduğu köy olan Ali-Berdıko’daki bir sokağa verildi ve dizeleri Çerkes soykırımında yaşamını yitiren Çerkesler adına dünya üzerindeki ilk dikilen anıta işlendi. 2021 yılında uluslararası düzeyde katılım sağlanan bir bilimsel ve pratik konferans “Bemırze Okumaları” başlatıldı.

photo 2022 04 08 23 21 48
photo 2022 04 08 23 21 47
photo 2022 04 08 23 21 49

Son Makaleler

spot_imgspot_img
Error decoding the Instagram API json

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img