‘Avrupa ve Çerkesya: 1760 – 1870’ 30 ciltlik dev eser için çalışmalar başladı

‘De Gruyter’ olarak bilinen ‘Walter de Gruyter’ akademik literatürde uzmanlaşmış Alman yayınevi ile “Avrupa ve Çerkesya: 1760 – 1870” 30 ciltlik serinin yayınlanması için bir sözleşme imzalandı.

10 ile 12 yıl içerisinde çıkacak olan seride, İngiltere, ABD, Hollanda, Ukrayna, Gürcistan, Türkiye, İran, Avusturya, İtalya arşivlerinde bulunan el yazmaları ve daha önce yayınlanmamış materyaller yer alacak.

Seride Rafael Skassi ve Edouard Taitbout de Marigny‘nin günlük kayıtları, Seferbıy Zanık’o ve Şeyh Mansur ile ilgili materyaller, Çerkes meselesine dahil olan güçlerin diplomatik yazışmaları ve istihbarat raporları gibi nadide materyaller yer alacak .

Çeşitli ülkelerden büyük bir bilim insanı grubu arasında sağlanan işbirliği ile gerçekleştirilecek proje, Çerkes tarih yazımını Avrupa tarihinde hak ettiği yere geri getirmeyi amaçlıyor.

Belgeler, orijinal dillerinde İngilizce ve Rusça tercümeleri ile birlikte, yüksek çözünürlüklü belge taramaları ekli olarak kitaplarda yer alacak.

Proje, Yale Üniversitesi mezunu ve şu anda Cambridge’de yüksek lisans öğrencisi olan Azamat Kumıkov tarafından başlatıldı. Projede doktora tezinin bir parçası olarak araştırma sırasında topladığı belgeler de yer alacak.

Kaynak : aheku.net

Çeviri : Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img