AİHM Ruslan Gvashev’in haklarının ihlal edildiğini kabul etti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Rus yetkililerin Çerkes aktivist Ruslan Gvashev’e 2017 yılında Lale Ağacı’nda dua ettiği için verilen para cezası için 3,500 avro tazminat ödemesine karar verdi.

Ekim 2017’de Krasnodar Bölge Mahkemesi, Çerkes halkının Kafkas Savaşı sırasında acı çeken Çerkesleri Anma ve Yas Günü’nü andıkları 21 Mayıs 2017’de Lale Ağacı’nda dua ettiği için Gvashev’e verilen para cezasını onadı. Aktivistin avukatı, mahkemenin kararına üst mahkemelerde ve AİHM’de itiraz edileceğini söylemişti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Çerkes aktivist Ruslan Gvashev’e Nisan 2018’de verilen 10,000 rublelik para cezasına karşı yapılan şikayeti değerlendirdi ve 27 Haziran’da AİHM web sitesinde yayınlanan karara göre Rus makamlarının kendisine 3,500 avro tazminat ödemesine hükmetti.

Mahkeme kararında Gvashev’in hangi haklarının ihlal edildiği belirtilmiyor. Gvashev’in hakları Novorossiysk’ten avukat Marina Dubrovina tarafından savunuldu.

11 Haziran 2022 tarihinde Vladimir Putin, aynı yılın 15 Mart tarihinden sonra verilen AİHM kararlarının uygulanmamasına ilişkin bir yasa tasarısı imzaladı. 16 Eylül 2022 tarihinde Rusya, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne taraf olmaktan vazgeçti. AİHM, o tarihten önce yapılmış olmaları kaydıyla, Rusya aleyhindeki başvuruları değerlendirme yetkisini muhafaza ettiğini belirtmiştir.

Kaynak : Kavkaz-Uzel

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img