Adigey Ormanlarının Zehirli Gülleri

Adıgey ormanlarında sarı bir orman gülü veya Pontian açelya çiçek açar.

Kamennomostsky köyü çevresinde, Unakoz ve Azish-Tau sırtlarında, Belaya, Rufabgo, Aminovka, Mishoko nehirlerinin geçitlerinde, dağlarda yükseklikte büyüyebilen çiçek açan kokulu açelya çalılıkları artık görülebiliyor.

Deniz seviyesinden iki bin metreye kadar yükseklerde açıyorlar.

Adıgey’de vahşi formda başka orman gülleri türleri vardır: leylak, beyaz ve pembe çiçeklerle, hepsi funda ailesine aittir.

Benzerlerinden farklı olarak, sarı açelya yaprak döken bir çalıdır, çiçekleri yapraklardan biraz daha erken çalılarda açar ve tüm alana zambakları anımsatan tatlı bir aroma yayar.

Çiçeğin kendisi bir zambak gibi görünüyor, zarif bir şekilde kıvrılmış yapraklar ve uzun organlarındaki organlar zarif altın kelebeklere benziyor.

Görünüşe göre bu ışıltılı kelebek sürüsü, geride tatlı bir aroma izi bırakarak kanat çırpmak ve uzaklara doğru koşmak üzere.

Orman gülleri güneşli açıklıklarda ve gölgeli çalılıklarda büyüyebilir, orman kenarlarında, çayırlarda ve açıklıklarda bulunurlar ve çalılıklarda sürekli geçilmez çalılıklar oluşturabilirler.

Fakat dikkat edilmesi gereken ormangülünün her yerinin zehirli olduğu, tatlı kokusu bile baş dönmesine neden olabileceğini, yaprak, sürgün, çiçek kullanımının insanlar ve evcil hayvanlar için ciddi zehirlenmelere yol açabileceğini unutmayın.

Tarihte, açelyalardan bal içerken toplu zehirlenme olduğuna dair kanıtlar vardır.Bu nedenle, bu güzel bitkilerden buket yapmadan uzaktan hayran kalmak ve uzun bir anı için sadece fotoğraflarını çekmeniz uygun olacaktır.

Adıgey Rehberi

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img