Adıgey Cumhuriyeti Fişt Dağı, ülkedeki en etkileyici zirveler arasında ilk 10’da yer aldı.

Adıgey Cumhuriyetinde bulunan Fişt Dağı, ülkedeki en etkileyici zirveler arasında ilk 10’da yer aldı.

Rusya’da gezginlerin en etkileyici bulduğu dağların hangileri olduğuna dair bir anket düzenledi. Ankete iki binden fazla kişi katıldı. Ankete göre derecelendirmede ilk sırayı Elbrus, ikinci sırayı Soçi’deki Akhun alırken, üç lideri Altay’daki Belukha dağ masifi takip ediyor.

Dördüncü sırada Kazbek Dağı, beşinci sırada ise Sayan dağ sistemi yer aldı. Fisht Dağı ise derecelendirmenin 6. sırasında yer aldı. Katılımcıların %4.43’ü bu zirve için oy kullandı.

İlk 10’da ayrıca İremel, Pobeda, Vottovaara ve Khibiny de yer aldı.

Fisht dağıyla ilgili gerçekler:

✔️ Fisht Dağı deniz seviyesinden 2867,7 metre yüksekliktedir ve her zaman kar ve buzla kaplıdır.

✔️ Fisht Dağı Kafkasya’nın en batısındaki ve en alçak buzuluna sahiptir ve doğal çeşitliliği açısından benzersizdir, burada dünyanın başka hiçbir yerinde yetişmeyen endemik bitkileri görebilirsiniz.

✔️ 2014 yılında XXII Kış Olimpiyat Oyunları ve XI Kış Paralimpik Oyunlarının Açılış ve Kapanış Törenlerinin gerçekleştirildiği Soçi’deki Olimpiyat Stadyumu, dağın onuruna adlandırılmıştır.

Yapının tasarımı için prototip olarak Fisht Dağı’nın karlı zirvesi seçilmiştir.

✔️ Adını taşıyan Fisht barınağı her yıl binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor ve Adigey Başkanı Murat Kumpilov’un girişimiyle eteklerinde yetenekli gençlerin bir araya geldiği bir toplantı düzenleniyor.

✔️ 1999 yılından bu yana, Kafkasya Rezervi’nin tüm toprakları ve birkaç komşu bölge, Batı Kafkasya alanının bir parçası olarak UNESCO Dünya Doğal Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir.

✔️ Geçtiğimiz yıl Adıgey, Rusya’nın mobil şebeke kapsama alanı olmayan bölgeyle yerli düşük yörüngeli uzay aracı kullanılarak gerçekleştirilen ilk video konferans oturumuna ev sahipliği yaptı. Video konferans Moskova’daki aboneler arasında ve deniz seviyesinden 1.600 metre yükseklikteki Fisht Dağı’nın eteklerinde gerçekleşti.

Kaynak: Mayak Gazetesi

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img