Adıge Ulusal Tiyatrosu sezonu uzun zamandır beklenen bir prömiyerle açtı

İ.S.Tseyi’nin adını taşıyan Adıge Ulusal Tiyatrosu “Пачъыхьэу Эдип” (“Kral Oedipus”) adlı oyunu sundu. Bu yılın en görkemli prömiyerlerinden biri olan yapım, Adıge Cumhuriyeti Tiyatro Derneği Sanat Yönetmeni ve Adıge Cumhuriyeti Onur Sanatçısı Rustam Açmiz’e göre tiyatronun çalışmalarını yeni bir düzeye taşıdı. Moskovalı yönetmen ve koreograf Konstantin Mishin tarafından sahnelenen performans izleyicilerden büyük ilgi gördü.

Indira Neflyasheva, Filoloji Bilimleri Adayı, Doçent: “Bu, duyguları etkileyen ve pek çok duygu ve düşünce uyandıran harika bir prodüksiyon. Bunlar, gösteriden sonra bile deneyimlenmesi gereken çok katmanlı izlenimler. Bence bu gösterinin tadı uzun süre damağımızda kalacak. Her şey çok modern ve çok fazla anlam taşıyor. Bir dilbilimci olarak Adige dilinin tüm bunlara çok uygun düştüğünü söyleyebilirim. Sahnede olup biten her şeyle çok uyumlu”.

Svetlana Kushu Adige Cumhuriyeti Kültür Bakan Yardımcısı : “İlk söylemek istediğim şey çevirinin mükemmel olduğu. Dil çok zengin – çok duygusal, renkli ve anlamlı. Işık ve sahne kullanımından çok etkilendim. Oyuncular tarafından aktarılan duygular gerçek. Yunan tragedyasının doğasında olan oyunun eşzamanlılığı, orada kullanılan kantatların Adige diline aktarılması çok ilginç geliyor ve ister istemez Adige folkloruna bir köprü kuruyorum. Ayrıca İslam Udiçak’ın Oidipus rolünde tam isabet kaydettiğini de belirtmek isterim”.

Marina Kuek, Sanat Tarihi Adayı: “Performans muhteşem, yaratıcı, pek çok yeni şey var. Kostümler eşsiz, sahne ve dekor başarılı. Müzik çok güçlü. Tamamen yeni bir vizyon ve yeni bir format gibi hissettiriyor. Ve hatta yeni bir seviye diyebilirim”.

Asfar Kuek, yazar, gazeteci: “Çok başarılı bir prodüksiyon. Adıge dilinde bir atasözü vardır: “Büyüklerini dinle, küçüklerinin pişirdiğini ye”. Tiyatromuzun genç kuşağı şimdi iyi yemek yapıyor! Genç bir enerji getiriyorlar. Eski kuşağın bile onları takip ettiğini görebilirsiniz. Bugün sahnede olanlara gelince – ışık , hareket ve sanatçıların oyunu öyle bir simbiyozdu ki; buna tanıklık etmek çok keyifli”.

Elena Gudkova, Voronej’den gelen bir konuk: “Ben bir tiyatro şehrinden geliyorum – Voronej. Hevesli bir tiyatro izleyicisi değilim, ancak tüm prömiyerlere katılmaya çalışıyorum. Ve dürüst olmak gerekirse, tiyatronuzun bu performans seviyesine hayran kaldım. Tüm mizansen o kadar hassas bir şekilde kurgulanmış ki, kostümler ve dekor o kadar güzel ki! Oyunun Adıge dilinde olması, prodüksiyonun yarattığı izlenimi güçlendiriyor. Rusça olsaydı elbette benim için daha kolay olurdu ama Çerkesçe performans yüzyılların derinliklerine dalıyor. Ama aynı zamanda modern bir performans oldu, uzun zaman önce olanlarla ilgili değil, şimdi ve burada olanlarla ilgili”.

Olesya Panova, Kumpanya Başkan Danışmanı: “Genelde antik şeyleri severim, çünkü onlar tüm Avrupa kültürünün kökleridir, tüm modern edebiyatın geliştiği tüm olay örgüsünün kökleridir. Ve tiyatromuzun “Kral Oidipus “u alıp anlamlandırmaya karar vermesi gerçekten çok güzel ve bunun nasıl yapıldığı da! Bence tüm arketipleri, antik çağa, tanrıların ve kahramanların o puslu zamanına dair tüm fikirlerimizi ruhumuzdan çıkardılar… En harika izlenimlere sahibim!”

Moskova Sanat Tiyatrosu Stüdyo Okulu’nda öğretmen ve yapım tasarımcısı olan Anna Fedorova prömiyerde hazır bulundu – kostümlerden ve setlerden sorumluydu.

Adıgey’de “Oedipus” üzerinde çalışmam teklif edildiğinde çok şaşırdım,” diye itiraf etti Anna. – Ve bu oyunu üstlenmek çok cesurcaydı çünkü benim için bu ilk antik Yunan trajedisiydi. Herhangi bir ipucu vermek istemiyorum – seyirciye kendi yaşam ve görsel deneyimleriyle doyurabilecekleri kendi alanlarını bırakmak önemli, ancak sahnede arkaik olanı tahmin edebileceğinizi söyleyebilirim. Ulusal sahnede ise hem müzelerde hem de çağdaş sanatçılarda gördüklerimiz, benim duygusal tepkimi uyandırdı. “Kör edici berraklık” dediğimiz anlamla örtüşüyordu. Benim için altın, karanlıktaki bazı metalik düzlemler, bir ışık ve bilgi duygusu getiriyor. Eminim ki Oedipus’u farklı bir yerde sahnelemiş olsaydık, farklı bir ifade ortaya çıkardı.

photo 2023 10 04 13 51 41

Yönetmen Konstantin Mishin de ortak çalışmanın sonucuyla ilgili görüşlerini paylaştı:

Elde ettiğimiz sonucu beğendim. İnsanlarla iletişimi, oyuncularla çalışmayı – onların katılımını, yaratıcı faaliyetlerini, böyle bir sonuca ulaşmak için zamanlarını feda etmeye ve çaba göstermeye istekli olmalarını seviyorum. Seyircilerin yüzlerinde ilham ve arınma görmek güzel. Trajedi her zaman katarsis ile ilişkilendirilir: gereksiz olan her şey silinir, kalp temizlenir ve bu hayattaki en değerli ve önemli şey ortaya çıkar. Bana öyle geliyor ki biz de belli bir ruhu, bir geleneği yakalayıp sahneye aktarabildik. Adıgey’de bu böyledir – bir adım atarsınız ve zaten eski bir şeyle temas halindesinizdir: mezar höyükleri, onlardan buluntular, mağaralar, altı bin yıllık dolmenler. Sanki “Oedipus” zaman ve imgenin ölçeği açısından yerel mekan, doğa ve kültürle uyum içinde.

Elena YUSEF

Kaynak : Sovetskaya Adygea

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img