Abhazya : Gürcistan ile savaş olasılığı yüksek

Abhazya Dışişleri Bakanı Inal Ardzinba, geçtiğimiz günlerde iktidardaki Gürcistan Rüyası partisinin lideri İrakli Kobakhidze’nin ikinci cephenin açılması konusunda referandum yapma olasılığı hakkında bir açıklama yaptığını hatırlattı.

Abhazya Dışişleri Bakanı Inal Ardzınba, Halk konseyi toplantısında Gürcistan ile Abhazya arasında yaşanacak savaş olasılığının oldukça yüksek olduğunu belirtti.

Ardzinba, ” Askeri bir çatışma olasılığının oldukça yüksek olduğu tahmin ediliyor” dedi :

” Son zamanlarda, iktidardaki Gürcü Rüyası partisinin lideri İrakli Kobakhidze’nin ikinci cephenin açılması konusunda referandum yapma olasılığı hakkında bir açıklama yaptı, sonra referandum olmayacağını söyledi. Gürcistan’a askeri teçhizat tedarikinin hacmi artıyor ve ülkede düzenli olarak NATO ile ortak tatbikatlar düzenleniyor.”

Bakan, “Muhtemelen, barışa hazırlanmıyorlar, büyük olasılıkla savaşa hazırlanıyorlar” diye ekledi.

Abhazya Güvenlik Konseyi Sekreteri Sergey Şamba, Halk Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, “Her şeye hazır olmalıyız,” dedi.

Şamba’ya göre, düşmanlıklar devam ederse, Gürcistan “bugün Ukrayna’yı destekleyen herkes tarafından desteklenecek”. Abhazya Güvenlik Konseyi Sekreteri, “Müttefikimiz Rusya ve bu bizim için ciddi bir destek” dedi.

Ayrıca Şamba, Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti ile daha yakın ilişkiler kurulmasından yana konuştu.

382632083c0012ed315fb3de6c90f 1

Kaynak : TASS

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img