28 Eylül – Çerkes(Adıge) Ulusal Kıyafet Günü

Çerkes(Adıge) Ulusal Kıyafet Günü çeşitli programlar ile kutlanacak.

28 Eylül 2021 tarihinde Doğu Halkları Devlet Müzesi’nin Kuzey Kafkasya bölümünde saat 15.00’te,ünlü moda tasarımcısı Madina Hatsukova’nın geleneksel kostümleri ve gelinliklerinden oluşan “Tığem Yi Guaş – Güneşin Prensesi” sergisi açılışı yapılacak. Sergide her biri sanat eseri olan 15 kadın ve 5 erkek kıyafeti yer alacak. Sergi 31 Ekim’e kadar devam edecek.

Adıge Cumhuriyeti başkanı Kumpıl Murat, cumhuriyet sakinlerinin bayramını kutladı. Ayrıca bugün 90. yaş gününü kutlayan ünlü moda tasarımcısı Yuri Staş’ı tebrik etti.

Maykop Flarmoni Orkestrası Konser Salonunda saat 17.00’de günün anlam ve önemini belirten konser ve defile gösterisi yapılacak.

Çerkes kıyafet günü, her yıl giderek daha popüler hale gelen nispeten gençlerin ilgi gösterdiği ulusal bir gün haline geldi. Çerkes erkek kıyafeti, erkekliğin, savaşçılığın sembolüdür. Çerkes Kadın elbisesi kadınlık, kırılganlık ve güzelliğin kişileşmesidir.

Çerkes Ulusal Kıyafet Günü ilk kez 2011’de kutlandı ve 2014’te devlet tarafından resmi bir gün statüsü kazandırıldı. Çerkes (Adıge) Ulusal Kıyafet gününün temel amacı, gençleri geleneksel ulusal kültürle tanıştırmak.

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img