Tsey Cevdet Said vefat etti

2012 yılında Suriye’deki iç savaş nedeniyle Türkiye’ye gelen dünyaca ünlü İslam alimlerinden Tsey Cevdet Said vefat etti.

Suriye Çerkeslerinden ve Tsey sülalesinden olan ünlü İslam alimi Cevdet Said, yoğun bakım tedavisinin sürdüğü İstanbul Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde vefat etti.

Cevdet Said kimdir ?

Cevdet Said, El Ezher Üniversitesinde kürsüsü olan, tüm dünyada konferanslar veren ve birçok kitabı bulunan bir alimdir.

1931 yılında Suriye’nin Golan bölgesindeki Ber-Ajem köyünde doğan Cevdet Said, Çerkeslerin Tsey sülalesine mensup. Said, Ezher Üniversitesi’nin orta bölümü ve Arap Dili ve Edebiyatı Fakültesi’nden mezun oldu. Doğduğu Çerkes köyü Ber-Ajem’de de çatışmaların yaşandığı iç savaş ortamını terk ederek 20 Aralık 2012’de Türkiye’ye yerleşen Cevdet Said özellikle şiddetin reddi, diyalog, uzlaşma ve birlikte yaşam gibi konular üzerinde demeçler verdi.

İslam aleminin yaşadığı düşünsel sorunlar üzerinde çalışan ve İslam dünyasının felsefi ve kültürel değerlerini yeniden dirilterek, çağdaş düşünce özgürlüğünü savunan Cevdet Said’in kitapları gerek dünyada gerek Türkiye’de büyük ilgi uyandırdı.

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img