Tıley filminin galası yapıldı

20 Mayıs 2024 tarihinde “Tıley” filminin galası Karaçay-Çerkesya Cumhuriyeti Habez Kültür Sarayı’nda gerçekleştirildi. Kısa film, 18. yüzyılda Kafkas Savaşı (E.N.) sırasında yaşanan gerçek olaylara dayanıyor.

Kadim Çerkes ayininin beyaz perdeye uyarlanması fikri, halkına, atalarımızın gelenek ve göreneklerine büyük bir sevgi ve ihtimam ile yaklaşan farklı yaş ve mesleklerden hevesli insanları bir araya getirdi : Besleney köyü yaşlıları, ‘Şıuv Xase’ topluluğu binicileri olan gençler, öğrenciler, tiyatro ve sinema oyuncuları.

Film başlamadan önce sunucu, tiyatro ve sinema oyuncusu Maryana Şorova, Tıley’lerin kim olduğunu anlamak için salonda toplanan izleyicileri geçmişte küçük bir gezintiye çıkardı.

Daha güçlü ve sayıca daha fazla olduğu bilinen düşmanla savaştan önce, Çerkes ordusundan canları pahasına düşmanı durdurmak isteyen gönüllüler çıktı. Bu kaderi seçen savaşçılar sözsüz bir melodi mırıldanırdı… Bu durumda diğer savaşçılar melodiyi mırıldanan için şöyle derlerdi : “Kurdun şarkısını söylüyor”. Bu kaderi seçen savaşçılar arkadaşlarından izin almak ve kırmızı bir Çerkeska giymek zorundaydı. Bu kıyafet Tıley’in kız kardeşi ya da sülalesinden başka bir kadın tarafından dikilirdi. Tıley önceden dikilmiş Çerkeskasını giydiğinde, Çerkesler arasında “Tıley u’eğe” (ölüme giden) olarak bilinen hayatının son yeminini ederdi.

Seyirciler kısa filmi bir solukta ve büyük bir merakla izledi.

Kaynak : Habez Belediye Bölge İdaresi

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img