Tarihi Çerkesya toprağı Hulıjıy’da inşa edilen ‘Putin’in sarayı’ videosu milyonlarca kez izlendi

Rusya’nın önde gelen muhalefet lideri Alexei Navalny’nin, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in abartılı bir Karadeniz sarayına kaçak para harcadığını iddia eden videoyu, bir gün içinde 20 milyondan fazla kişiye ulaştı.

Soruşturma, sarayın 1.37 milyar dolara mal olduğunu ve “tarihteki en büyük rüşvetle” ödendiğini iddia ediyor.

Kremlin ise mülkün başkana ait olduğunu reddediyor.

Sözcü Dmitry Peskov, federal yetkililerin (FSB) Karadeniz kıyısındaki büyük bir saray kompleksini koruduklarının “saf saçmalık” olduğunu söyledi.

Navalny ekibinin soruşturması, mülkün Monako’nun 39 katı büyüklüğünde olduğunu açıkladı. Rapor, Navalny’nin Almanya’dan Rusya’ya dönüşte havaalanında tutuklanmasından iki gün sonra Salı günü yayınlandı.

Zimmete para geçirme nedeniyle ertelenen hapis cezasının siyasi nedenlerle ihlal edildiği gerekçesiyle Pazartesi günü 30 gün süreyle tutuklu kalmak üzere ceza evine gönderildi. Aleyhindeki ayrı bir dava Çarşamba günü başlayacaktı ancak ertelendi.

Soruşturma ne diyor?

Rapor, tatil beldesi Gelencik’teki ( Hulıjıy ) mülkün, petrol zengini ve milyarderler de dahil olmak üzere Putin’in yakın çevresinin üyeleri tarafından sağlanan yasadışı fonlar kullanılarak inşa edildiğini iddia ediyor.

Navalny videoda “Bu parayla patronları için bir saray inşa ettiler” diyor.

Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) özel konutu çevreleyen yaklaşık 27 mil kare (70 km2) araziye sahip olduğunu iddia ediyor.

Rapor, mülkün çeşitli ayrıntılarını açıklıyor ve bir kumarhane, bir yer altı buz hokeyi kompleksi ve bir üzüm bağı içerdiğini iddia ediyor.

Navalny videoda, “Zapt edilemez çitleri, kendi limanı, kendi güvenliği, kilisesi, kendi izin sistemi, uçuşa yasak bölgesi ve hatta kendi sınır kontrol noktası var” diyor.

“Rusya içinde ayrı bir devlet” diye ekliyor. “Ve bu ülkede tek ve yeri doldurulamaz bir çar var. Putin.”

Peskov Salı günü devlet haber ajansı RIA Novosti’ye verdiği demeçte, raporda öne sürülen iddiaların “gerçek dışı” olduğunu ve cumhurbaşkanının “saray sahibi olmadığını” söyledi.

Çarşamba günü daha da ileri giderek cumhurbaşkanının her yıl tüm mal varlığını ilan ettiğinde ısrar etti. Peskov, “Bunların hepsi kesinlikle temelsiz iddialardır.Bu tamamen saçmalık ve … içinde başka hiçbir şey yok” dedi.

Video Salı günü yayınlandı ve 24 saatlik bir süre içinde 22 milyondan fazla izlendi.

Video insanların sokağa çıkması için bir çağrıyla sona eriyor .Navalny, “Hoşnutsuz olanların% 10’u sokağa çıkarsa, hükümet seçimleri tahrif etmeye cesaret edemeyecek” diyor.

Navalny ekibi tarafından yayınlanan videoyu izleyebilirsiniz :

E.N. : Haber’de belirtilen Putin’in sarayı, tarihi Çerkesya toprakları içerisinde yer alıyor. Saray’ın yapıldığı belirtilen Gelencik kentinin Çerkesçe adı Hulıjıy’dır.

Kaynak : BBC News

Çeviri : Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img