Kuzey Kafkasya Müftüsü eğitim kurumlarında dini kıyafet yasağına karşı çıktı

Kuzey Kafkasya Müslümanları Koordinasyon Merkezi, Devlet Duması milletvekili Vladislav Davankov’un eğitim kurumlarında dini kıyafet giyilmesinin yasaklanmasına ilişkin yasa tasarısının kabul edilmesi halinde Müslümanların haklarını ihlal edeceğini belirtti.

Açıklama “Kuzey Kafkasya’da İslam” https://t.me/kcmskfo/1237 tg kanalında yayınlandı.

Açıklamada böyle bir yasağın kabul edilemez olduğu ve toplumda bölünmeye yol açacağı belirtiliyor.

КЦМСК daha önce de peçenin modern koşullarda yasaklanmasına ilişkin bir karar kabul ederek peçe takılmasına karşı tutumunu ifade etmişti.

“Kuzey Kafkasya Müslümanları olarak bizler, seleflerimiz olan ilahiyatçılar gibi, İslam alimlerinin çoğunluğunun nikabın zorunlu olmadığı yönündeki görüşünü destekliyoruz.

Bazı kişilerin İslam’da yüzün ve ellerin avret olduğu iddiası, toplumda karışıklığa ve bölünmeye yol açıyorsa, İslam’da güvenilmez, kabul edilemez ve hatta yasaktır.

Peçe, Kuzey Kafkasya için hiçbir zaman geleneksel bir kıyafet biçimi olmamıştır.

Dahası, İslam’ın devlet dini olduğu bazı ülkelerde bile kamuya açık yerlerde peçe takma yasağı tamamen ya da kısmen yürürlüktedir.”

Koordinasyon Merkezi, diğer dini kıyafetlerin giyilmesine gelince, bunun yasaklanmasının Rus vatandaşlarını dini normlara tam olarak uyma hakkından mahrum bırakacağına inanıyor.

2 Temmuz 2024 tarihinde, Devlet Duması milletvekili Vladislav Davankov, kamuya açık yerlerde ve eğitim kurumlarında dini kıyafet giyilmesine getirilen kısıtlamalara ilişkin bir federal yasa tasarısı sundu.

Yasa tasarısı, eğitim kurumlarının yerel normatif düzenlemelerle dini kıyafet giyme yasağı getirme hakkına sahip olmasını önermektedir.

Kuzey Kafkasya Müslümanları Koordinasyon Merkezi bu tasarıyı İslam karşıtı olarak değerlendirmekte ve Rusya Devlet Başkanı ile Duma Başkanından bu tasarıya dikkat etmelerini istemektedir.

Açıklama : “Milletvekili V.A. Davankov’un bazı argümanlarına cevap vermek istiyoruz, özellikle de Rusya Anayasasının 14. Maddesine atıfta bulunuyor: “Rusya Federasyonu laik bir devlettir.

Hiçbir din Devlet olarak kurulamaz veya zorunlu tutulamaz. Dini dernekler devletten ayrıdır ve kanun önünde eşittir”. Anayasamızı tamamen destekliyor ve saygı duyuyoruz ve “Binlerce yıllık tarihin birleştirdiği Rusya Federasyonu, bize idealleri ve Tanrı inancını aktaran atalarımızın anısını koruyarak sadece Anayasamızın 67.2. maddesini hatırlatmak istiyoruz” şeklinde sona erdi.

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img