Kumpıl Murat sosyal medya hesaplarından Sovyet Sosyalist Adıge Cumhuriyeti Devlet Egemenliği Bildirgesini paylaştı

Adıge Cumhuriyeti başkanı Kumpıl Murat, sosyal medya hesabından ‘Tam 30 yıl önce – 28 Haziran 1991’de – Adıge Halk Vekilleri Bölgesel Konseyi’nin beşinci oturumu, Sovyet Sosyalist Adıge Cumhuriyeti Devlet Egemenliği Bildirgesini kabul etti.’ başlığıyla paylaşım yaptı.

photo 2021 06 28 10 20 03
photo 2021 06 28 10 20 04

Kumpıl yaptığı paylaşımda şu mesaja yer verdi :

Bu, bölgemizin tarihindeki en önemli kilometre taşlarından biriydi. Egemenlik Bildirgesi, Adigey’in yenilenen Rusya’daki yerini ve rolünü tanımlayan yasal bir belge haline geldi. Birkaç gün sonra, 3 Temmuz 1991’de federal PARLAMENTODA YAPILAN TOPLANTIDA, özerk bölgenin RSFSR’nin bir parçası OLARAK cumhuriyete dönüştürülmesine ilişkin bir yasa kabul edildi.

Bugün, büyük bir güvenle söyleyebiliriz ki, Adigey halkının Rusya Federasyonu’nun tam teşekküllü bir birimi olarak kalkınma lehine yaptığı tarihsel seçim doğruydu.

Son dönemde sıklaşan Adıge Cumhuriyeti’nin Krasnodar Kray ile birleşeceği söylentileri

2000’li yılların başında Slavlar Birliği Adıge Cumhuriyeti şubesi, Adıge Cumhuriyeti’nin lağvedilerek Krasnodar Kray’a katılması gerektiğine ilişkin kampanyalar başlatmış, öncelikle cumhurbaşkanı Hazret Şovmen bu kampanyaya karşı çıkmış sonrasında Çerkes toplumu karşı kampanya başlatmıştı. Putin 2006 yılında dolaylı olarak Adıge Cumhuriyeti’nin varlığından yana tavır göstermesiyle Adıge Cumhuriyetinin lağvedilmesine yönelik tüm kampanyalar sona ermişti.

2020 yılı haziran ayında Slavlar Birliği Adıge Cumhuriyeti şubesi konuyu tekrar gündeme getirdi. Rus milliyetçiliği ile anılan bazı sosyal medya hesaplarında anketler düzenlendi.

Geçtiğimiz günlerde bir Rus haber sitesine dayandırılan habere göre Rusya Federasyonu genelinde, bazı federal birimlerin yeniden düzenlemeye tabi tutulacağına dair haberler servis edildi. Henüz tüm bu gelişmeler hiçbir resmi kaynak tarafından doğrulanmasa da Adıge Cumhuriyeti’nin statüsü de haber içerisinde yer almıştı.

Adıge Cumhuriyeti’nin statüsü tartışılırken yapılan paylaşım

Tüm bu söylenti ve kampanyaların devam ettiği süreçte Çerkes aktivistler, Kumpıl Murat tarafından yapılan paylaşımda cumhuriyetin varlığının önemine vurgu yaptığı ve cumhuriyetin statüsünün varlığını koruması gerektiğine ilişkin bir mesaj olarak yorumladılar.

Kumpıl Murat gelecekte de Adıge Cumhuriyeti’nin yürüyeceği yolu olduğuna vurgu yaparak mesaj verdi :

‘Tüm bu yıllar boyunca, sosyal barışı ve etnik gruplar arası uyumu özenle koruyarak, iyi komşuluk ve karşılıklı saygı geleneklerini güçlendirerek, sosyal ve ekonomik dönüşümler yolunda istikrarlı bir şekilde ilerliyoruz. Önümüzde daha yapılacak çok önemli işler var. Eminim ki gelecekte birlikte, barış ve uyumu koruyarak her türlü sorunu çözeceğiz, çocuklarımız ve torunlarımız için iyi bir gelecek sağlayacağız, sevgili Adıgey’imizi Rusya’nın müreffeh bir bölgesi yapacağız.

Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img