Kullanmayacağın Kama’ya Dokunma

Son zamanlarda Çerkes milli kıyafetleri popüler olmaya başlıyor, geçmişte sadece dans gruplarının giydiği görülürken, son dönem Çerkes kıyafetlerini özellikle ulusal bayramlarda ve düğünlerde giyen birçok insan görüyoruz.

Ve tabii tatillerde ve diğer etkinliklerde Çerkes kıyafetlerini giyenler fotoğraf çekerler ve bloglarda ve sosyal ağlarda güzel resimler yayınlayanlar da mevcut.

Bu fotoğraflarda değinmek istediğimiz bir nokta var, Çerkes kıyafetine bürünmüş Çerkes erkekleri bir fotoğraf için poz verirken ellerini Çerkes hançerinin (kama) üzerine koyuyorlar.

Bu hançer tutma geleneği Çerkes ahlakına uymadığı için uygun değildir.

Elbette bugün Çerkesler, Çerkes halkının dünyanın dört bir yanına dağılmış olması ve hem anavatanında hem de diasporadaki her Çerkes topluluğunun bir azınlık ve bu durumda tüm gelenekleri sürdürmesi oldukça zordur.

Hançeri elde tutma meselesine dönecek olursak, uygun olup olmadığını anlamak için Çerkes geçmiş zamanına bakarak anlamak mümkündür.

Çerkes geleneğinde hançere el değmemesi gerektiğini açıkça ortaya koyan iki örnek vereceğiz.

İlk örnek Çerkes atasözlerinden, “Vurmak istemiyorsan elinihançere koyma” diyen bu atasözü herkes için çok açıktır ama yine de anlatalım.

Eliniz hançerin üzerindeyken etrafınızdakiler kendilerini tehdit altında hissedebilir. Bu nedenle Çerkesler bu atasözünü kullandılar.

İkinci örnekse, 19. yüzyıldan aşağıdaki üç resim. Birincisi Çerkesya’nın Şapsug bölgesi Çerkes ulusal kahramanı Tuğujuko Kızbek, ikincisi Çerkesya’nın Natukhuay bölgesinden bir Çerkes savaşçı ve üçüncüsü de Çerkesya’nın Abzakh bölgesinden bir Çerkes savaşçı.

Hiçbirinin elinde hançer veya başka bir silah olmadığını dikkatinizi çekmek isteriz.Bu resimler açıkça gösteriyor ki, kullanılması gerekli olduğu durumlar dışında, herhangi bir durumda elini hançer üzerine koymanın alışılmış veya normal bir durum olmadığını gösteriyor.

Kaynak: adigelife.com

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img