Kuban Devlet Üniversitesinde skandal : “Böyle insanların derslere girmesine izin vermiyorum.”

Kuban Devlet Üniversitesi Tıp Fakültesi, kendisini üniversitede öğretim görevlisi olarak tanıtan bir diş hekiminin Instagram’da yaptığı yabancı düşmanı açıklamaları nedeniyle bir skandalın ortasında buldu.

Dağıstanlı insan hakları aktivisti ve blog yazarı Maryam Alieva, doktorun saldırgan yorumlarına dikkat çeken ilk kişi oldu. Saldırgan yorumlardan birinin ekran görüntüsünü yayınladı. 20 yıllık deneyime sahip bir öğretmen olduğunu söyleyen diş hekimi, “Son zamanlarda Çeçenya’dan birçok Müslüman kadının ortaya çıktığını” belirtiyor.

photo 2021 07 05 12 17 18

Diş hekimi yaptığı yorumlardan birinde şöyle diyor :

“Böyle insanların derslere girmesine izin vermiyorum – bırakın Müslüman ülkelerdeki medreselerde okusunlar. Bizim laik bir kurumumuz var, herkes bizim yasalarımıza göre yaşamak zorunda. Kuban’da kimse böyle insanları işe almaz”

“Bu tür insanlara eğitim izni verilmemeli. Öğrencilere ne öğretecek?” şeklinde tepkisini dile getiren Dağıstanlı aktivist Alieva, bu duruma kayıtsız kalmayan herkesi öğretim görevlisi hekimi polise ihbar etmeye ve çalıştığı üniversiteye şikayet etmeye çağırdı.

Daha sonra öğretim görevlisi hekimin Instagram’da birçok kez yabancı düşmanı yorum yaptığı ortaya çıktı. Özellikle Çeçenlerin Krasnodar Bölgesi’ne girmesine izin verilmemesi için çağrıda bulunan hekim buna gerekçe olarak yurttaşlarıyla birlikte kendi topraklarında yaşamak istediğini gösterdi.

Gazeteciler yorumlarını almak üzere Kuban Devlet Üniversitesi Tıp Fakültesi Rektörü Sergei Alekseenko’ya ulaşmak istediğinde, konuyu öğrenen rektör toplantıda olduğunu bir saat sonra arayacağını iletti. Ancak sonrasında telefonlara cevap verilmedi ve meşgule alındı.

Üniversite sendikası, skandalın merkezinde yer alan diş hekiminin üniversitede çalışıp çalışmadığı sorusuna yanıt vermeyi reddetti. Kişisel verilerin açıklanmasının yasak olduğu ve avukatların ilgili tavsiyelerine atıfta bulunarak açıklama yapmadılar.

Üniversiteye yöneltilen ısrarlı sorulara tek cevap veren kişi Akademik ve Eğitim Çalışmalarından Sorumlu Rektör Yardımcısı, Cerrahi Diş Hekimliği ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Tatyana Gayvoronskaya oldu. Gayvoronskaya söz konusu öğretmen-hekimin “10 yıldır üniversitede hiçbir formatta çalışmadığını” belirtti.

Gayvoronskaya’nın ifadeleri üniversitenin resmi ve açık kaynakları tarafından doğrulanamıyor. Kuban Devlet Üniversitesi web sitesinde öğretim görevlileri hakkında hiçbir bilgi bulunmuyor.

Konunun gündem olması sonrasında birçok öğrenci üniversite yönetimine şikayette bulunmuş ve dekan yardımcısından aldıkları cevap ise şöyle olmuştur : ‘Kendisi öğretim görevlisi ile birlikte çalışıyor.’

Ayrıca öğrencilerden biri, söz konusu hekimin üniversite kadrosunda resmi olarak çalışmadan öğrencilerle staj çalışması yaptığını söyledi.

Gazeteciler hekimin çalıştığı klinikten de bir cevap alamadı. Aynı zamanda Krasnodar Bölgesi Sağlık Bakanlığından da bir cevap alınamadı.

Rusya Yüksek Mahkemesi, 2015 yılında okullarda başörtüsü takılmasını yasaklama kararı almıştı. O zamandan beri, Müslüman toplum temsilcileri yasağa itiraz ediyor. Başörtüsü yanı sıra eğitim kurumlarında mini etek giyilmesi de yasaklandı.

Kaynak : Kavkaz.Realii

Çeviri : Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img