Kızıl Meydan’da Çerkesçe şiirler dinlenecek

3 – 6 Haziran tarihleri ​​arasında Moskova’daki Kızıl Meydan Kitap Festivali kapsamında, diğer ulusal dillerin yanı sıra Çerkes dili ve edebiyatından örneklerin sunulacağı ‘Sekizinci Rusya Ulusal Edebiyat Festivali NatsLitFest’ düzenlenecek.

Ulusal LitFest, geniş bir okuyucu kitlesini Rusya’nın ulusal edebiyatlarıyla tanıştırmak için hayata geçirildi.

3 Haziran’da Kızıl Meydan’da, Kabardey-Balkarya’lı şair Zarina Kanukova ve Karaçay-Çerkesya’lı şair Zurab Bemurzov’un yer alacağı şiir okumaları yapılacak :

2022, Rusya Halklarının Kültürel Mirası Yılı ilan edildi. Rusya’da 190’dan fazla halk yaşıyor. Her halkın kendi kültürü var ve çoğu kendi dilini korudu. Kızıl Meydan’da, Rusya’nın yerli halklarının dillerinde eserler yaratan parlak ve yetenekli yazarlar ve şairler toplanıyorlar. Okumalara Rusça altyazı eşlik edecek.

4 Haziran’da, Rusya Bilimler Akademisi Dilbilim Enstitüsü’nde genç araştırmacı olan Nikita Kuznetsov tarafından “Adige dili” eğitimi düzenlenecek :

Adıge dili (E.N.*), bir kelimenin bir cümleden nasıl farklı olduğunu ve insan hafızasının sınırının nerede olduğunu düşünmenizi sağlayacak. Adıge dilinde 56 ünsüz için sadece 3 sesli harf vardır. Adige dilinde fiiller durumlara göre ve isimler, sıfatlar ve zarflar bireylere, ruh hallerine ve zamanlara göre değişebilir. Dağ turizm rotalarının birçok ünlü yerinin isimleri Adıge dili aracılığıyla yorumlanmaktadır.

5 Haziran’da Zarina Kanukova ve Zurab Bemurzov’un katılımıyla “Ulusal edebiyatlarda iki dillilik sorunları” konulu bir tartışma düzenlenecek :

Rus dili, Rusya Federasyonu’ndaki etnik gruplar arası iletişimin dilidir ve genellikle sanat eserlerinin ulusal dillerden Rusya’nın diğer dillerine ve tüm dünya dillerine çevrilmesinde aracı bir dil görevi görür. Pek çok ulusal yazar, sesini duyurmak için hangi dilde yazacaklarını seçmekle karşı karşıyadır: kendi ana dillerinde mi? – o zaman okuyucu sayısı medya sayısıyla sınırlıdır; Rusça? – o zaman ana dilin gelişimine katkısı sıfır olur. Tartışmanın katılımcıları iki dilliliğin artılarını ve eksilerini anlamaya ve doğru yazma stratejilerini oluşturmaya çalışacaklar.

Rusya’da 190’dan fazla halk yaşıyor. Her halk, halkının bilgeliğini, geleneklerini ve yasalarını içeren geleneklerini, efsanelerini ve masallarını özenle koruyor :

5 Haziran’da, Kabardey-Balkarya’dan Adıge(Kabardey) gençlik tiyatrosu “Sırine”, “Masallar Antolojisi. Rusya’nın yerli halklarının masal dünyalarına bir yolculuk” isimli etkinlikte sahne alacak.

A. S. Puşkin’in doğum günü olan 6 Haziran tarihinde ise Rusya’nın yerli halklarının dillerinde şiir yazan şairlerin yer alacağı geleneksel şiir okumaları Puşkin Meydanı’nda yapılacak.

Programın tamamı bu linkten takip edilebilir : http://www.natlitrf.ru/program2022

Kaynak : natlitrf.ru

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img