“Kasey ailesine ait anıt mezarın restorasyona ihtiyacı var”

Baksanenok köyünde Kasey ailesine ait Pşı Muhamed Batoko’nun bir anıt mezarı bulunmaktadır.


Üzerinde bulunan Arapça yazıda Batobek oğlu Muhamed “Fani dünyadan ebedi dünyaya göç etti, Allah ikisini de affetsin (1767-1768)”. ibaresi bulunuyor.

Yakınında bir tabelada “Federal öneme sahip kültürel miras nesnesi” yazısı dikkat çekiyor.

5436215634003355551 121
Baksanenok köyünde bulunan Kasey ailesine ait Pşı Muhamed Batoko’nun anıt mezarı

Adige Kamu Kuruluşları Koordinasyon Konseyi Başkanı Aslan Beşto konu hakkında şunları anlatıyor:

“Batok-bek’in oğlu Mukhamed Kabardey prensi, Baksanenok ise Kasaevlerin eski köyüdür.
Gerçi ben onun sadece Batok’un oğlu olduğunu düşünüyorum, çünkü “bek” bir prenslik unvanı için kullanılan Türkçe bir isimdir.
Soyadı benzerliği nedeniyle bazı Nogaylar bu anıt mezarı aynı soyadına sahip Nogay hanlarının mezar taşlarıyla karıştırıyor. Ancak birbirleriyle hiçbir ortak noktaları yoktur: Kabardey geleneğine göre Kasaevler soyadlarını ailelerinin Kasey adlı atasından almışlardır.

Bu türbe Kabardey’in daha sonraki anıtlarıyla benzerdir.
Alttan dört yüzlüdür ve ikinci kademe sekiz yüzlüdür ve duvarların duvar işçiliği çok güçlüdür. Bu, bu türbeyi inşa eden ustaların yüksek mimari becerilerinden bahsetmektedir.

Türbenin karşısında yaşayan bir adam geçenlerde bize, babasının göre, savaş sırasında bir top mermisinin türbe kubbesinin kuzey tarafına isabet ettiğini ve onu deldiğini söyledi.

Yerliler de hemen tamir etmişler ve kubbeyi taş taş yeniden birleştirmişler. Aynı adam, çöplerin oraya atılmasını anlattığına önlemek için türbenin açıklığının üzerine bir ağ yerleştirmiş. Anlattıklarına bakılırsa, bu yerde tek bir cenaze topluluğu varmış ve bu türbe günümüze ulaşan tek türbe olmuş.

Kubbenin tepesinde, tüm mozole ile aynı taştan yapılmış yuvarlak bir tepe vardı. Ancak zamanla kayboldu, belki de yıkıldı ya da harap oldu.

Genel olarak, anıtın mevcut durumu ideal olmaktan uzaktır, yağmurlu havalarda, kubbedeki boşluklardan içeri su girmektedir. Kaseylerin mozolesinin acil restorasyona ihtiyacı var.

Peki bunu kim yapmalı? Belki de Çerkes aristokrasisinin bu eşsiz anıtının yanına bir plaket koyanlar?

Bu arada, istisnasız tüm benzer anıtların restorasyona ihtiyacı var. Ama kimse bunu umursamıyor. Doğrudan resmi görevler tarafından öngörülmüş olsa bile. Ve devlet izni olmadan bu anıtlara dokunmak yasaktır, bu yasaların ihlalidir. Anıtlar işte böyle yok oluyor, onları diken aristokrasinin kaderini tekrarlıyor.”

FB IMG 1718596576952
Adige Kamu Kuruluşları Koordinasyon Konseyi Başkanı Aslan Beşto

“Gazeta Yuga”

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img