Kadın güzelliğinin ideali ve daha fazlası hakkında

Kadır düğünleri ve Çerkes danslarını çok severdi. Arkadaşları ve akrabalarıyla sosyalleşmek, eski ritüellerin güzelliğini ve uyumunu, geleneksel dansların kalibre edilmiş çizgilerini bir kez daha takdir etmek için harika bir fırsattı. Ve Kadır’ın kendisi de bazen saygıdeğer yaşını unutuyor olması, 20 yaşında bir delikanlı gibi dans ederek çemberin etrafında yürümesine izin veriyordu. Geleneksel Çerkes kutlamalarının süsü kızlardı. Gençliğin ve güzelliğin enerjisini kutlamalara taşırlar, dans ederken narin ellerini ölçülü bir şekilde sallarlar ve sanki sınırları, norm ve mesafe kavramlarını belirlermiş gibi başlarını zar zor fark edilir bir şekilde çevirirlerdi. Hatta tanınmış güzeller için diğer köyler seyahat eder, onları gelecekteki bir kutlamaya önceden davet ederlerdi. Kadır sık sık 19. yüzyıl alim ve eğitimcisi Sultan Han-Giray’ın sözlerini hatırlatırdı: “Çerkesya, berrak bir gecede yıldızlarla dolu gökyüzü gibi güzellerle parlıyordu”.

Kızlar her zaman göz önündedir

Her şeyden önce, şu soruyu cevaplamak gerekir: gelenek, kızların tecrit edilmesini, bir kızın güzelliğinin gizlenmesini (veya gizlemesini) emrediyor muydu ?

Çerkes kızları hiçbir zaman toplumdan, genç erkeklerden soyutlanmadılar; makul bir mesafeyi koruyarak her zaman göz önünde oldular – köy eğlencelerine katıldılar, düğünlerde dans ettiler, özel olarak belirlenmiş “kız odalarında” kur yapmayı kabul ettiler (asla yalnız değillerdi).

Kız odasının (evinin) daha ayrıntılı bir tasviri E.L.Koceşav ve M.A.Meretukov’un ortak çalışmasında yer almaktadır. “Bir kız evlilik çağına geldiğinde,” diye yazıyorlar, “Ona özel bir oda tahsis edilir ve ebeveynler oraya girmenin uygunsuz olduğunu düşünürler. Genç erkekler onu orada ziyaret edebilir. Genç bir erkek tanımadığı bir kızı bile ziyaret edebilir ve eğer ondan hoşlanırsa evlenme teklif edebilir.”

IMG 20231223 WA0015 1200x840 2

Halkbilimci M.A. Jandar da aynı konuda şunları yazmıştır: “Bir kız evlenme çağına geldiğinde, ailesinin evinde özel bir odası vardı ‘Pşaşe Vune’, burada küçük erkek kardeşi veya kız kardeşinin huzurunda genç erkeklerle tanışabilirdi. Birçok kişi onunla tanışmak için bu odaya gelirdi ve kız en çok hoşuna gideni seçerdi.

Kızlar, fahri biniciler eşliğinde tatil için diğer köylere seyahat edebiliyordu. Çerkeslerin gençlerle birlikte böğürtlen toplama geleneği vardı. B. Bgajnokov bu eski gelenek hakkında şöyle yazıyor: “Genellikle köyün kızlarından biri etkinlik için inisiyatif alırdı. Onun adına, evli olmayan genç erkeklere ve evlenme çağındaki kızlara, meyve toplamaya katılmaları ve bunun için belirlenen gün ve saatte evine gelmeleri için haberciler gönderildi. Damat adayları at sırtında gelir, kızları eyerlere bindirir ve dut toplamak ve sohbet etmek için güzel ormanları ve çayırları seçerek yola koyulurlardı. Yanlarında kızlar tarafından önceden hazırlanmış yiyecekler de götürürlerdi, çünkü genellikle tüm gün için ayrılırlardı.”

Yemekte ölçülü olmak ve genç kız korseleri hakkında

Bedensel, fiziksel güzelliğin kendisi folklorda yüceltilirdi ve gelenek bir kızın kendine bakmasını öngörürdü. İnce bir vücut, bembeyaz bir ten, uzun ve gür bakımlı saçlar ve sağlıklı dişler çok takdir edilirdi. Halk kültüründe, bir kızın kendine bakmasına imkan tanıyan birçok kozmetik geliştirilmiştir. Çerkes kızlarının özel boyu, hafifliği ve havadarlığı, çocukluktan itibaren yemekte ölçülü olmalarının öğretilmesiyle sağlandı ve bu tür yiyecekler o kadar dengeliydi ki, şimdi yeni moda sağlıklı beslenme yöntemleri konusunda uzmanları cezbediyor.

IMG 20231223 WA0016 1

10-12 yaşlarından itibaren Çerkes kadınları korse giymeye başladı. Frederic Dubois de Montpere, bir kız kostümünün bu unsuru hakkında şunları yazdı: “Çok erken yaşlardan itibaren, 10-12 yaş arası kızlar, doğrudan vücuda takılan bir korse veya geniş bir deri kemer giyerler. Bu korse beli o kadar sıkılaştırıyor ki, daha ince belli bir kadın yok; Korse aynı zamanda göğsün gelişmesini engelleyecek şekilde baskı yapar. Sadece düğün günü, eşin korseyi hançer ucuyla yırtma hakkı vardır. Çerkesler arasında güzellik ideali bir kadının ciddi fedakarlıklar yapmasını gerektirir ve ince bir bele sahip olmak için genç kızlar çok yetersiz beslenirler: onlara sadece süt, çörek ve darı lapası verilir.”

Geleneksel kostüm kızın çekiciliğini gizlemiyor, aksine vurguluyordu – yüzü ve kulak memeleri açıktı, akıl almaz çeşitlilikteki kız şapkaları gözlerini ve kaşlarını vurguluyor, bir kemer ince belini sıkıca sarıyor ve gevşek saçları bukleler halinde omuzlarına dökülüyordu.

Etnograf ve halkbilimci Aslan Tsipinov “Adıgelerin gözünde kadın güzelliği” adlı makalesinde Çerkeslerin kadın güzelliğini algıladıkları bir dizi imge ve karşılaştırma sunar ve bu, yüz yıl önce Adıge Xabze tarafından öngörüldüğü gibi, hassas alegorik biçimlerde ifade edilen doğal, şehvetli güzelliğin gerçek bir ilahisidir.

Dahası, Çerkesler güzellik yarışmalarının uzak benzerlerine sahipti. Bir eğlencede genç ve güzel giyimli kızların bulunması sadece estetik bir işleve sahip değildi – güzellerin bir yerde ve bir zamanda toplanması böyle bir eğlencenin seviyesini yüceltir ve yükseltirdi, aynı zamanda bence büyülü bir işleve de sahipti – gençlik, sağlık, kızlık enerjisi bir sosyal grubun istikrarını ve geleceğe doğru hareketini sağlardı…

Çerkes kızları hiçbir zaman toplumdan soyutlanmadılar; makul bir mesafeyi koruyarak, her zaman göz önündeydiler.

Büyük bir eğlencenin son gününde Çerkesler “oyun kraliçesini” seçerlerdi ve böyle bir ritüel, kadın güzelliğine ve kadın bedeninin estetiğine özel yaklaşımıyla 1920’li yıllarda Sovyet yönetimi altında bile uygulanıyordu.

Tanınmış etnolog ve filozof B. Bgajnokov, 1926’da Adıge Özerk Bölgesi’ne adanmış bir festivalde, iki kusursuz güzellik arasından seçim yapan titiz ve seçici yaşlıların, «kızın saçı hafifçe kesilmiş ve elbisesi çok kısa olduğu için bunlardan birinin adaylığını reddettiğini yazdı; her ikisi de kızın görünüşünün mükemmelliğinin geleneksel fikrine uymuyordu.”

Kraliçenin seçimi sadece sosyal bir mesele değildi. Bu, kızın kendisiyle değil, soyu ve aile ismiyle ilgiliydi. Güzellik kraliçesi ilan edildikten sonra, Hatıyako(eğlenceleri yöneten kişi) kızın adını, babasının adını, yaşadığı köyün adını telaffuz eder ve kızın kendisine, ebeveynlerine ve tüm ailesine iyi dileklerini iletirdi.

Sadece dışsal değil

Çerkes kadınının dış güzelliği ile ilgili efsaneler yazılmıştır. Avrupalı ​​seyyahların ve diplomatların tasvirleri Çerkes kızlarının zarafeti, şıklığı ve inceliğini anlatan coşkulu dizelerle doludur. Örneğin, XVIII-XIX. yüzyılların başında Kafkasya’da görev yapan Polonyalı asilzade Semyon Broniewski, Çerkes kızlarının klasik antik güzellik idealini somutlaştırdığına inanıyordu.. Amerikalı diplomat ve gazeteci Bayard Taylor 1862’de şunları söylüyordu: “… kadın güzelliği söz konusu olduğunda kimse Çerkes kadınlarını geçemez. Dağ evlerinde Yunan modellerinin saflığını korudular ve hala Medici’nin Venüs’ünde bize ulaşan mükemmel fiziksel güzelliği sergiliyorlar.”

Ancak bir kızın tek erdemi dış güzelliği değildi. Aynı zamanda ekonomik becerileri ve bir evi idare edebilme yetenekleri nedeniyle de değer görürlerdi.

Çerkes kızları erken yaşlardan itibaren ev işlerine dahil olurlardı. 5-7 yaşlarından itibaren dikiş dikmeyi öğrenirler, evin içinde annelerine ve büyükannelerine yardım ederler, bulaşık yıkarlar, su taşırlar, yerleri ve avluyu süpürürler, küçük çocuklara bakarlardı. Kumaş dokumak, minder yapmak, dikiş dikmek, nakış işlemek, hasır dokumak, kalabalık bir aile için yemek pişirmek onlar için sorun değildi. F.Dubois de Monpere, XIX yüzyılın bilim adamı ve gezgini, “Kafkasya’da Yolculuk” kitabının yazarı atalık ailelerinde yetişen kızlar hakkında şunları yazmıştır: “Atalıklarıyla birlikte yaşayarak nakış işlemeyi, galon örmeyi, elbise dikmeyi, sepet örmeyi, hasırdan hasırları örmeyi ve diğer hafif ve hoş kadın işlerini öğrenirler”. Kızlar 15-16 yaşına geldiklerinde artık kendi başlarına bir evi idare edebiliyorlardı. Çerkes atasözü “atlının ölçüsünü alır” bir ders niteliğinde örnek haline gelmiştir. Bu söz el becerisinin zirvesine ulaşmış kızlar için geçerliydi; herhangi bir ölçü almadan, göz kararıyla bir Çerkes erkek kıyafeti dikebilen kızlar için.

Kızlar evlenecek, yeni bir aileye katılacak, anne olacak ve çocuk yetiştirecekti. Evlenmek, yeni bir aileye girmek, anne olmak ve çocuk yetiştirmek zorundaydılar. Çerkes ailelerindeki kayınvalidelerin birçok görevi vardı. Kayınvalideleriyle birlikte esasen temsili işlevleri yerine getiriyorlardı; klanın, soyadının ve kocalarının itibarını koruyup güçlendiriyorlardı. Bu nedenle, iyi eğitim, Çerkes görgü kurallarının inceliklerini bilmek, yardımsever ve sağduyulu olmak, yaşlılara hassas davranmak, yeni ailenin tüm üyeleriyle iyi geçinmek ve onun düzenini tüm kalbiyle kabul etmek, Çerkeslerin kadın güzelliğine ilişkin fikirlerinin bir parçasıydı.

Naima Neflyaşeva

Kaynak : Советская Адыгея

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img