Kabardey-Balkarya’da terörle mücadele operasyonu başlatıldı

TASS haber ajansının Ulusal Terörle Mücadele Komitesi (NAK) bilgi merkezine atıfta bulunularak geçtiği haberde “Bugün saat üç sularında Nalçik banliyösündeki evlerden birinde haydutlar engellendi. Silahlarını bırakmaları ve yetkililere teslim olmaları istendi. Karşılık olarak kolluk kuvvetlerine ateş açtılar. Çatışma sonucunda beş haydut öldürüldü” dendi.

Ulusal Terörle Mücadele Komitesi’ne göre, öldürülen kişiler terörist eylem hazırlığı içerisindeydi.

Bölge sakinleri, terörle mücadele operasyonunun yapıldığı alanda patlama ve silah sesleri duyulduğunu ve havada helikopterlerin uçtuğunu söyledi. Operasyon esnasında siviller ve kolluk kuvvetleri personeli arasında can kaybı yaşanmadı. Olay yerinde inceleme yapıldığı bildirirken operasyonun Baksan’ı da kapsayacak şekilde genişletildiği duyuruldu.

Nalçik ve Baksan’da bugün açıklanan terörle mücadele operasyon rejimi(E.N.), Eylül 2019’daki özel operasyonun ardından bölgedeki ilk vaka oldu.

Ardından Çegem bölgesinde de terörle mücadele operasyon rejimi ilan edildi ve çıkan çatışmada iki kişi öldü.

Güvenlik güçleri, öldürülenlerin terör saldırısı hazırlığı yapan yasaklı bir terör örgütünün üyeleri olduğunu söyledi.


Rusya Devlet Başkanı’nın Bölgedeki Tam Yetkili Temsilcisi Yuri Chaika’ya göre, 2020 yılında Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi’nde güvenlik güçleri 1.500 özel operasyon gerçekleştirdi ve bunun sonucunda 45 militan öldürüldü.

Kaynak : Kavkaz.Realii, Kavkaz-Uzel, bölge sakinleri

  • E.N. : Terörle mücadele operasyonu rejimi (KTO), bir terör saldırısını bastırmak veya sonuçlarını en aza indirmek için ilan edilen özel güvenlik bölgesinde bir takım kısıtlama ve önlemleri içermektedir. Rejim, sadece Rusya FSB başkanı bilgisinde yada FSB’nin ilgili yetkilisinin bilgisi dahilinde başlatılır ve sonlandırılabilir.

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img