İzmir-Ödemiş ilçesine bağlı Pçense (Ertuğrul) köylülerinden anadil eğitimi hamlesi

KAFFED’in 24 ocak tarihli ‘ Seçmeli Anadili Dersi Tercihlerinde Umut Veren Artış ‘ başlıklı haberinde Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki devlet okullarında açılması kesinleşmiş Çerkesçe anadil eğitimi verilecek sınıflar belirtildi.

Listede Türkiye Çerkes nüfusuna oranla az sayıda Çerkes nüfusa ev sahipliği yapan Ödemiş ilçesine bağlı Pçense(Ertuğrul) köyü öğrencileri için de sınıf açılacağı duyuruldu.

Sınıfın açılmasında büyük katkıları olan Ödemiş Kafkas Kültür Derneği kurucu üyelerinden ve yönetim kurulu üyesi Abrek Kemal Ersöz ile Anadil eğitim hamlesini konuştuk.

Ğuaze : Okuyuclarımız için kendinizi tanıtabilir misiniz ?

Abrek Kemal Ersöz : 1961 yılı Pçense- Ertuğrul köyü doğumluyum. 30 yıl boyunca devlet memuru olarak çalıştım ve emekli oldum. Ödemiş Kafkas Kültür Derneği kurucu üyelerinden ve hali hazırda yönetim kurulu üyesiyim. 2014 yılında Düzce Üniversitesi Çerkes Dili ve Edebiyatı Fakültesinin düzenlemiş olduğu kurs neticesinde Kiril alfabesi esaslı Çerkesçe okuma-yazma kursunu başarıyla tamamladım. MEB bünyesindeki devlet okullarında ve halk eğitim merkezi kurslarında Çerkesçe anadil öğretmenliği sertifikam bulunmaktadır.

Ğuaze : Çerkesçe anadil eğitimi yapılacak sınıfta kaç öğrenci anadil dersine katılacak ?

Abrek Kemal Ersöz : Toplamda 12 öğrenci açılan sınıfta Kiril alfabesi esaslı Çerkesçe eğitimi alacaklar. Köyümüzde hali hazırda 4. sınıfa kadar eğitim veren bir okulumuz var. 5-6-7 ve 8. sınıf öğrencileri ise adrese dayalı eğitim uygulaması sebebiyle köyümüze 2-3 km. uzaklıktaki Gereli İlköğretim okulunda öğrenim görmekteler. Anadil sınıfı da Gereli İlköğretim okulunda açılmıştır.

Ğuaze : Anadil eğitimini teşvik etmeye yönelik yürütülen kampanyaların sınıfın açılmasında ki katkıları nelerdir ? Bu kampanyalar haricinde ne gibi çalışmalar yapılmalı ?

Abrek Kemal Ersöz : KAFFED YK üyeleri Adnan Arslan ve Turan Akın beylerin konuyla ilgili bizleri bilgilendirmeleri ve destekleri faydalı oldu. Düzce Üniversitesinin açtığı kursa devam ederken edindiğim bilgiler ve dil konusunda yapılan çalışmaları yerinde incelemiş olmak, yereldeki çalışmaları yürütme konusunda bana büyük katkıları oldu.

Ğuaze : Çerkesçe anadilde eğitim dersi seçilirken Okul yönetimi yada ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri tarafından herhangi olumsuz bir yaklaşım sergilendi mi ?

Abrek Kemal Ersöz : Okul yönetimi tarafından bu durum soğuk karşılandı. Av. Thağuşe Sine kızımızın bizi yönlendirmeleri sayesinde okul yönetimine bunun bir yasal hak olduğu belirtilmiş ve yapılan görüşmeler neticesinde sınıf açılmıştır. Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri her konuda bize destek vereceklerini belirttiler. Şuan için bir sorun bulunmamaktadır.

Ğuaze : Çerkesçe anadil eğitimi alacak öğrenciler arasında anadilini bilenler var mı ? Varsa kaç kişi ?

Abrek Kemal Ersöz : Eğitim görecek öğrenciler arasında 3 öğrencimiz anadilini bilmektedir.

Ğuaze : Öğrencilere Çerkesçe anadil eğitim verecek öğretmen hakkında bilgi verebilir misiniz ?

Abrek Kemal Ersöz : Öğretmenimiz İzmir’in Bayındır ilçesine bağlı Arıkbaşı mahallesinden Lhı’uj Yelda Güzey. Düzce Üniversitesi Çerkes Dili Edebiyatı bölümü mezunu. Mezun olduktan sonra Çerkes nüfusun en yoğun olduğu illerden Düzce’de iki yıl boyunca halk eğitim merkezinde Çerkesçe anadil eğitimi kurslarında ve devlet okulunda Çerkesçe anadil eğitimi verdi.

Ğuaze : Öğrenci velilerinin konuya yaklaşımı nasıl oldu ? Veliler, Çerkesçe anadil eğitimi ile ilgili yeterli bilgiye sahip mi ? Veliler özelinde yapılması gereken çalışma var mıdır ?

Abrek Kemal Ersöz : Velilerimiz anadil eğitiminin öneminin farkındalar. Elbette bizler de Çerkesçe anadil eğitiminin önemini belirttik. Kiril esaslı Çerkesçe eğitim yapılacağı için, öğrencilerin Kiril alfabesini öğrenmelerinin kendilerine katacağı faydalardan da bahsettik. Kiril alfabe temelli üçüncü bir dil öğrenimi için de temel oluşturabileceği düşüncesi, velilerde olumlu bir etki oluşturdu.

Türk bir öğrenci velisi, imkan olursa çocuğunu Çerkesçe anadil eğitimi dersine yazdırmak istediğini söyledi. Diliniz ve kültürünüzle beraber, çocuğumun Çerkes gibi yetişmesini istiyorum dedi. Çerkesçe anadil eğitiminin çocuğunun gelişimine katkısı olabileceğini düşündüğünü belirtti.

Bu noktada velilere, anadil eğitiminin çocuklarının gelişimlerine katkı sunacağını belirtmekte fayda var.

Ğuaze : Daha öncesinde Ödemiş ilçesinde anadil sınıfı açılması için çaba ve çalışmalar içerisinde olduğunuzu biliyoruz. Bu zamana kadar Ödemiş ilçesinde anadil sınıfının açılamamış olmasının sebepleri sizce nedir ?

Abrek Kemal Ersöz : Öncelikle bu teknik bir mesele. Ortaöğretimde adrese dayalı eğitim sistemi hayata geçirildi ve anadil eğitimi için minimum 10 öğrenci sayısına ulaşılması gerekiyor. Bu nedenle ilçe merkezinde yaşayan tüm öğrencileri aynı okula kayıtlarını yaptırabilmek için bir çalışmaya ihtiyaç var. Gerekli çalışmaları yapıyoruz. İlçedeki öğrencilerin hangi okullarda okuduklarını tespit ettik, adres değişikliği ile tek bir okulda eğitim almalarını sağlamayı hedefliyoruz. İlkkurşun köyünden olup ilçe merkezinde ikamet eden kardeşlerimizle de bu konu özelinde bilgi alışverişi içerisindeyiz.

Daha önce anadil eğitimi için minimum 12 öğrenci kotası olduğundan Çerkesçe anadil eğitimi için sınıf açılamadı. O dönem 8 öğrenci bulabilmiştik. Günümüzde bu kota 10’a düşürüldüğü için sınıf açabildi.

Ğuaze : Anadil eğitimi sınıfı açılması sürecinde genel anlamda varsa yaşadığınız zorluklar ve gördüğünüz destekler neler ?

Abrek Kemal Ersöz : Bölgemizde kimlik bilinci olan herkesin bu sürece katkısı oldu. Köyümüzdeki ilköğretim okulu müdürü Kadriye Kocabaşlar hanımefendinin , KAFFED YK üyeleri Adnan Arslan ve Turan Akın beylerin, İzmir Çerkes Derneği yöneticilerinin, kızımız Av. Thağuşe Sine hanımın ve Ödemiş ilçe milli eğitim şube müdürü Hasan Çorak’ın bu süreçte büyük desteklerini gördük. İlçe mili eğitim müdürü Bahattin Gengörü her türlü desteği vereceklerini belirttiler. Kendilerine teşekkür ediyorum.

Ancak kamusal alanda anadil ile ilgili bir mesele gündeme geldiğinde, Kürtler gibi mi olacaksınız şeklinde yaklaşımlar sergileniyor. Bu konuya hala ön yargı ile yaklaşan insanlar var. Bir takım siyasi, politik kaygı yada gerekçelerle bu konu ele alınıyor. Aksine bu tarz girişimlerin Türkiye toplumunun bütünleşmesine katkı sağlayacak bir çalışma olduğunu bu insanlarla paylaşıyoruz.

Ğuaze : Pçense köyü genel anlamda Çerkesçeyi iyi muhafaza edebilmiş Türkiye’de sayılı Çerkes köylerinden birisi. Anadil eğitimi ile birlikte gelecekte bu özelliğin devam ettirilmesine katkı sunacağını düşünüyor musunuz ?

Abrek Kemal Ersöz : Kesinlikle. Sonuçlarıyla birlikte Çerkesçe anadil eğitimini asimilasyonun önüne geçebileceğimiz bir adım olarak görüyoruz.

Ğuaze : Düzce ve Kayseri gibi yoğun Çerkes nüfusunu barındıran bölgelerde açılan sınıflar ve öğrenci sayıların karşılaştırırsak sadece Pçenseli öğrencilerden oluşan bir sınıfın açılması büyük bir başarı. Bu bağlamda Türkiye’nin farklı bölgelerinde yaşayan Çerkeslere yönelik önerileriniz var mı ?

Abrek Kemal Ersöz : Kimlik bilincini yitirmemiş kişiler her şartta bu çalışmaları yürütmelilerdir. Atalarımız bu dili ve kültürü yaşatabilmek için bin bir zorluklara katlandılar. Bu nedenle kültür ve anadilin sonraki nesillere aktarımına çok önem veriyorum.  

Kiril alfabesi temelli eğitimin faydaları velilere aktarıldı ve bu olumlu karşılandı. Köyümüzde geçmişten bu yana yapılan kültürel faaliyetlerin köy halkına olumlu etkileri neticesinde bugüne gelinmesinde büyük katkısı oldu. Örneğin bugün köyde yeni doğan çocuklara Çerkesçe isim verilmesi de bu bilincin gelişmesindeki en önemli göstergelerdendir.

Ğuaze : Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mıdır ?

Abrek Kemal Ersöz : İzmir’deki üç Çerkes köyü olarak hep birlikte bir mücadele verdik. Bu sınıfı açabilmek aslında bu üç köyün başarısıdır. Önümüzdeki süreçte bu köylülerimizle birlikte daha güzel projelere imza atacağımızı düşünüyorum. 2022-23 döneminde Ödemiş ilçe merkezinde sınıf açmayı hedefliyoruz.

Pçense köyünde öğrenci sayısı çok olduğu ve okul imkanı olduğundan biz bu fırsatı yakaladık. Bu süreçte diğer köylerden bugüne kadar birçok insanın katkısı oldu. Hepsine teşekkür ediyorum.

Ğuaze : Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür eder, öğrencilerimize başarılar dileriz.

Abrek Kemal Ersöz : Ben teşekkür ederim.

Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img