Irak Çerkesleri ilk kez parlamento seçimlerinde boy gösteriyor

Irak Çerkeslerinin önde gelen lideri Ahmed Kataw, Irak’ın başkenti Bağdat’ın kuzeyindeki Kerkük kentinde yapılan parlamento seçimlerinde adaylığını açıkladı. Bu, Irak’taki Çerkes azınlık için bir ilk.

Kataw, “News & Post” gazetesine verdiği özel röportajda, Çerkesler için temsilci seçiminin gecikmesinin nedeni olarak Irak’ın son yıllarda yaşadığı ve Çerkeslerin yaşadığı bölgelerden ayrılmasına neden olan ve kötüleşen güvenlik koşulları olduğunu belirtti.

Çerkes nüfusu günümüzde Kerkük ve Süleymaniye’de yoğunlaştı.

Kendisini aday olmaya iten şeyin, sistemin onları Iraklı bir unsur olarak tanımaması ve Kafkas kökenli Iraklıların mevcut siyasi partilerde veya onları temsil eden partilerde temsil edilmemesinin bir neticesi olduğunu da sözlerine ekledi.

Kataw, Irak’ın Kafkasya kökenli olan Çerkesler, Çeçenler ve Dağıstanlılar için kapsayıcı bir isim seçme konusunda fikir birliği olduğunu açıkladı.

Irak’taki Çerkeslerin sayısı konusunda kesin bir istatistik yok, ancak Irak’taki Çerkes aktivistlerin tahminlerine göre on bin ile yirmi bin arasında Çerkes yaşıyor.

Kaynak : Circassian Press

Çeviri : Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img