İçecek markası ‘General Zass’ Çerkes toplumunda tepkiye neden oldu

Armavir şehrinde faaliyet gösteren ve Kuzey Kafkasya Cumhuriyetlerinde de ticari faaliyet yürüten YUGPRODSERVICE isimli firmanın ‘General Zass’ isimli marka tescil ettirdiği ve bu marka adı altında içecek ürettiğinin ortaya çıkması üzerine Çerkesler tepki gösterdi.

RBK’ya göre firma ‘General Zass’ isimli marka tescil başvurusunu 5 Nisan 2019’da yapıldı. 7 Temmuz 2020’de tescil edildi ve 5 Nisan 2029’a kadar geçerli olacak.

3in1 1

YUGPRODSERVICE (ООО “ЮГПРОДСЕРВИС”) firmasının sahibinin Ermeni kökenli Sargis Azatoviç Artunyan olduğu ve ‘General Zass’ markasına bu ismin onay verdiği kayıtlarda yer alıyor.

photo 2023 07 17 17 23 37 1

Armavir merkezli ticari firmanın aynı zamanda Türkiye’de Myra Food isimli firma ile de ticari ilişkisi bulunuyor. Tüm bu bilgiler YUGPRODSERVICE (ООО “ЮГПРОДСЕРВИС”) isimli firmanın web sitesinde yer alıyor. Firmanın Adıge Cumhuriyeti ve civarında da ürün dağıtım ağı bulunuyor.

Çerkes aktivistler firmanın ‘General Zass’ isimli markasına ilişkin önlem alınması için gerekli adımların atılması gerektiğini ve atılacağını belirttiler.

General Zass kim ?

Rus İmparatorluk generali olan Zass, Rus-Çerkes Savaşı sırasında Çerkes Soykırımı’nda önemli bir rol oynadı. Zass, insanları diri diri yakmak, kafa kesip kazığa geçirmek, çocukları diri diri gömmek, köy yakmak, salgın hastalıklar yaymak ve toplu tecavüz gibi yöntemler kullandı.

Monument osnovatelyu gorod

Armavir şehrinin kurucusu olan General Zass adına 2003’te bir anıt açılışı yapılmış ve Çerkes sivil toplumu örgütleri ve aktivistler tarafından yoğun eleştiri almıştı.

Zass impaling

“Rus askerleri Çerkes kafalarını kazığa geçiriyor, General Zass keyifle izliyor”, Nikolay İvanoviç Lorer

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img