Hacı Cırandıko Berzeg’in mezarı ve kaidesi ziyarete açıldı

Balıkesir ili, Manyas ilçesinin kırsal Tepecik mahallesinde eşi ile birlikte mezarı bulunan Çerkesya Milli Meclisi lideri ve 93 harbine katılarak Rusya’ya karşı savaşan Hacı Cırandıko Berzeg’in yeniden restore edilen ve bir de özgeçmişini anlatan kaidesi törenle açıldı.

Manyas Kaymakamı Koray Çelik, “Mahallede bulunan bir şehidin mezarını babası ile ziyaret ettikten sonra bir mezar gördüğünü ve mezar taşında ki yazılardan bunun Osmanlı Komutanı olduğunu öğrendik. Mezarın yenileme çalışmaları için milletvekilleri ve Çerkes dernekleri ile temasa geçtim. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere, Manyas Çerkes ve Orhanlı Çerkes Derneklerinin de katkılarıyla mezar yenilendi ve kaidesi dikildi” dedi.

Balıkesir Milletvekili Pakize Mutlu Aydemir ise, babaannesinin sürekli evlerinde Çerkesce konuştuğunu söylerken, “Çok önemli bir komutan, örnek alınması gereken bir komutan, sürgüne tabi tutuluyor. Osmanlı İmparatorunun bir komutanı olarak savaşıyor. Plevne savaşında savaşıyor ve oğlunu kaybediyor” diye konuştu.

Daha sonra torunu Asım Berzeg tarafından merhum kahramanın vasiyeti üzerine Çerkesya’dan getirilen toprak mezarına serpilirken, Tepecik Mahallesinde alınan toprak ise doğduğu topraklara götürülecek.

Program yapılan dua ile son buldu. Törene, kurum amirleri ve mahalle halkı katıldı.

FU oltMXwAA1N3p
286861717 2960483124243927 8243588747542707412 n 576x1024 1
cerkez osmanli komutaninin yenilenen mezari v 4 15009536 osd

Kaynak : Ajanslar

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img