Güney Osetya’da Sular Durulmuyor!

Güney Osetya parlamentosu milletvekilleri hükümete güven oylamasını görüşmek üzere dün toplandılar, ancak iç tüzük konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle oturum süresiz olarak ertelendi.

Oturumun ertelenme nedeninin Beslan’daki terör saldırısında hayatını kaybedenler için yas tutmak olduğu belirtildi.

“Kafkas Uzel”in haberine göre, 20 Ağustos’ta Güney Osetya parlamentosunun 14 milletvekili, hükümete güvensizlik meselesinin mecliste görüşülmesi için talepte bulundu.

Muhalefet, yetkililerin maaşları düzenleme vaatlerini yerine getirmediğini ve bütçe fonlarının harcama denetiminin sonuçlarını gizlediklerini söyledi.

Meclis Başkanı Alan Tadtaev, hükümete güvensizlik sorununun meclis oturumunda gündeme getirileceği konusunda güvence verdi.

Ağustos 2020’de İnal Dzhabiev, İçişleri Bakanlığı başkanına suikast girişiminde bulunması sonrasında polis tarafından sorgulandıktan sonra Tshinvali’de öldü.

Bu ölüm, ülkede kitlesel protestolara ve siyasi bir krize yol açtı.

16 milletvekili, sonbahar 2020’den Şubat’a kadar olan meclis oturumlarını boykot ederek yeterli çoğunluğun sağlanmasını engelledi.

Güney Osetya’da bütçe görüşmelerine geçemediler, hükümet yetki onayı olmadan çalıştı ve parlamentonun çalışmaları tamamen felç oldu.

Aynı zamanda, soruşturmanın ilerlemesinden memnun olmayan Dzhabiev’in akrabaları, 4 Aralık 2020’den 26 Şubat’a kadar Tskhinval meydanında 24 saat süren bir protestolar düzenledi.

Muhalefet ve protestocular, Başsavcı Uruzmag Dzhagaev’in görevden alınmasını istediler, ancak hedeflerine ulaşamadan eylemleri durdurdular.

Civic Platform halk hareketi Dzhabiev’in ölüm yıldönümünde 28 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, faillerin henüz cezalandırılmadığını belirtti.

Hükümete güvensizlik oyu konusunun bugün görüşülmesi planlanıyordu, ancak toplanan milletvekilleri bunu belirsiz bir süre için ertelemeye karar verdiler.

Sözcü Alan Tadtaev, “Tarih daha sonra belirlenecek.” dedi.

Oturumun başlamasından önce, hazır bulunanlar, Beslan’daki terör saldırısının kurbanlarının anısının yanı sıra yakın zamanda vefat eden onurlu doktor ve Güney Osetya eski Sağlık Bakanı Nikolai Dzagoev’in ve Güney Osetya Cumhurbaşkanı danışmanının anısını onurlandırdılar.

Bundan sonra, yasama, yasallık ve yerel özyönetim komitesinin başkanı Alan Gabatov, yeni meclis düzenlemeleri konusunun görüşülmesini önerdi.

Muhalefet milletvekilleri, yeni yönetmelikte 171 değişiklik olduğu ve bunların yeterince incelenmediği, başkanlıkta görüşülmediği için itiraz ettiler.

Meclis başkanı, oturumun başkanlıktan daha yüksek bir makam olduğunu ve milletvekilinin sorusunu değerlendirilmek üzere sunabileceğini kaydetti.

Devlet haber ajansı Res’in bildirdiğine göre, milletvekilleri bir uzlaşmaya varamadılar.

Oturum başlamadan önce bile milletvekilleri, Güney Osetya’da Beslan trajedisinin kurbanları için yas günleri olduğunu ve sona erdikten sonra bir oturum düzenlemenin uygun olacağını belirttiler.

Parlamentonun internet sitesinde yayınlanan haberin ardından, oturumun ertelenmesinin resmi nedeni bu olduğu belirtildi.

Kasım 2019’da, Meclis Başkanı Alan Tadtaev ile bir grup milletvekili arasındaki, İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı başkanlarına yönelik güvensizlik konusundaki iddialaın değerlendirilmesini talep eden anlaşmazlıklar, Güney Osetya parlamentosunun çalışmalarını felce uğrattı.

Bu sorunlar bütçede değişiklik yapılmasına ilişkin tasarının görüşülmesine bir türlü izin vermiyor.

Güney Osetya’da 2004 yılında Beslan’da meydana gelen terör saldırısıyla ilgili olarak Eylül ayının ilk günleri 2018 yılından bu yana yas tutuyor.

Beslan’daki terör saldırısının kurbanlarının anısına düzenlenen etkinlikler 3 Eylül’de Tshinvali’nin ana meydanında yapılacak.

Devlet haber ajansı Res’in bugün bildirdiğine göre, okullarda eğitim 5 Eylül’de ve Güney Osetya Devlet Üniversitesi’nde 4 Eylül’de başlayacak.

1 Eylül 2004’te Beslan’da 1 numaralı okulun spor salonunda teröristlerin 1128 kişiyi rehin almış, onları serbest bırakma girişimleri neticesinde yapılan başarısız operasyon 3 Eylül 2004’te sona ermiş, terör saldırısı sonucunda 186’sı çocuk olmak üzere 334 kişi hayatını kaybetmiş, 810 kişi de yaralanmıştı.

Dzhabiev’in ölümüyle bağlantılı olarak Güney Osetya’daki siyasi krizle ilgili haberler, “Kafkas Uzel” tarafından “Dzhabiev’in Cinayeti: Protestolar ve Kriz” başlıklı özel bir tematik sayfada yayınlanmaktadır.

Kaynak : Kafkas Uzel

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img